قطع عضو ممکن است به دلیل بیماری هایی مانند دیابت و سوانح شغلی و ترافیکی بوجود بیاید. برای بعضی از بیماران از دست دادن یک عضو غیر قابل قبول و پذیرفتن است چراکه ممکن است در شیوه زندگی و نوع فعالیتشان تاثیر بسزایی بگذارد. خیلی از افراد آمپوته حتی با تغییر تصویر بدنشان نیز سازگار نمی شوند. در اینجا یک پروتز میتواند امیدوار کننده و زندگی بخش باشد. هنگامی که پا قطع شده و یا از بین می رود یک پروتز به عنوان وسیله توانبخشی می تواند در بهبود فعالیت های روزانه و استقلال فرد موثر باشد.

طراحی یک پروتز پا یک چالش بزرگ است. ساخت پروتزی که بتواند رفتار و عملکرد پیچیده پای انسان را شبیه سازی کنند بسیار مشکل و ظریف می باشد. یک پروتز پای ایده آل باید سبک باشد چراکه برای اضافه شدن به عضو باقیمانده از پا ساخته شده است. یک پروتز پای خوب باید استحکام بالایی جهت تحمل نیروی زیاد و گشتاور فرد به هنگام دویدن و راه رفتن داشته باشد. همچنین باید به اندازه کافی کوچک باشد تا به راحتی با کفش قابل استفاده باشد. اگر به موارد فوق دوام و عمر طولانی را نیز اضافه نمایید به پیچیدگی های طراحی و تولید چنین محصولی پی خواهید برد.

امروزه پیشرفتهای زیادی در زمینه پروتز های اندام تحتانی توسط متخصصان صورت پذیرفته که توانسته ویژگی های پروتز را هرچه بیشتر به پای طبیعی نزدیکتر کند تا دیگر مانند گذشته شاهد لنگ زدن پای پروتزی نباشیم و یک طیف فعالیت از راه رفتن تا دویدن و از کوه نوردی تا دوی سرعت را در افراد آمپوته شاهد باشیم و آنها را در رقابت با افراد با پاهای طبیعی در عرصه های ورزشی بین المللی ببینیم.

در گذشته اغلب پروتز ها از جنس مواد فلزی، پلاسیتکی و چوبی ساخته می شد که دو مشکل عمده سنگینی و عدم انعطاف را به همراه داشت از این میان می توان به پنجه های مشهور SACH اشاره نمود که عملکردی کاملا خشک و غیر قابل انعطاف را دارا می باشند.

 

چرا پنجه کربنی

 

سه ویژگی مهمی که افراد آمپوته از پروتز انتظار داشتند شامل وزن کم، استحکام بالا و انعطاف پذیری مناسب می شد که باعث ورود و معرفی کامپوزیت فیبر کربنی به دنیای تولیدات پروتزها شد. فیبرکربنی رشته هایی ساخته شده از اتم های کربن می باشد که با پیوند کووالانسی(دارای قدرت و استحکام بسیار بالا) به هم متصل شده اند و این رشته ها به هم بافته شده و پارچه های الیاف کربنی را بوجود می آورند که در کل از وزن پایینی برخوردار هستند. سپس به منظور ساخت پنجه های کربنی(پای مصنوعی کربنی) این پارچه تحت عملیات خاصی به رزین آغشته شده و کامپوزیت فیبر کربنی را ایجاد میکنند که تمامی ویژگی های موردنظر را داراست. به علاوه به خواصی همچون دوام و طول عمر بالا، خاصیت ضربه‌گیری، ضد آب بودن و توزیع ایده آل وزن نیز از ویژگی های بارز پنجه های کربنی است. انعطاف این پنجه ها به همراه خاصیت بازگشت پذیری و ارتجاعیت باعث جذب انرژی وزن فرد به هنگام راه رفتن و یا دویدن شده و از وارد شدن آسیب به مفاصل سالم کاربر جلوگیری می نماید. این انرژی در مرحله بعد به کاربر منتقل شده و باعث می شود او در طول مدت راه رفتن و یا دویدن دچار خستگی به مراتب کمتری گردد، طیف گسترده ای از حرکت های کنترل شده را ارائه دهد و همچنین در جذب نیروهای وارده به پا کمک کند، ثبات زانو را افزایش می دهد و وضعیت ایستادن را بهبود می بخشد.

مجموعه پنجه های کربنی پارس فلکس شرکت CGS در داخل کشور و با بهره گیری از پیشرفته ترین متد روز دنیا طراحی و تولید گردیده اند تا معلولین و جانبازان ایرانی با خیالی آسوده از کیفیت و دوام بالای یک محصول رقابتی استفاده نمایند. این پنجه ها برای سطوح مختلف فعالیت به نحوی طراحی شده اند تا پاسخگوی نیاز طیف گسترده ای از کاربران باشند. افراد مختلف از سطح فعالیت کم تا ورزشکاران حرفه ای می توانند پنجه مناسب را مطابق با شرایط خود انتخاب نمایند.

خواصی مانند وزن پایین، استحکام و دوام بالا، جذب انرژی وزن و بازپس دادن آن به بدن به هنگام تحرک، قابلیت حرکت در چند محور به همراه انعطاف و راحتی به هنگام راه رفتن موجب گردیده که آسیب وارده به اعضای سالم بدن در افراد قطع پا بسیار کاهش یافته و این امر پنجه های کربنی شرکت CGS را به عنوان یک ضرورت و نه یک انتخاب مطرح نموده به نحوی که مجموعه هایی مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران، هلال احمر و نیروهای مسلح و نیز مجموعه ای از کلینیک های خصوصی معتبر سراسر کشور به طور گسترده ای در حال جایگزینی پنجه های قدیم مراجعان خود با پنجه های پیشرفته شرکت CGS می باشند.