پروتز زیر زانو درواقع نقش استخوان ران و تیبیا را بازی می‌کند؛ به همین جهت نیاز است در انتخاب آن دقت کنید. با پروتز مناسب دوباره بلند خواهید شد و حرکت خواهید کرد.

در نتیجه در صورت انتخاب مناسب به راحتی قدم خواهید برداشت. اما در صورت انتخاب نامناسب نه تنها راه رفتن برای شما سخت خواهد بود بلکه ممکن است باعث ایجاد شکستگی، التهاب، حساسیت  یا مشکلات دیگر نیز شود.

درصورتی که برای انتخاب پروتز زانو مناسب دچار مشکل شده‌اید ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد بهترین پروتز را انتخاب کنید.

در حین انتخاب پروتز زیر زانو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

انتخاب پروتز زیر زانو مناسب و نکات آن

انتخاب این پروتز به دلیل حساسیت نقشی که در بدن ما ایجاد می‌کند، بسیار مهم است. چند نمونه از این نکات از قبیل نکات زیر خواهد بود:

  • جنس پروتز زانو؛
  • نحوه نصب پروتز در بدن؛
  • هماهنگی پروتز با پا؛
  • هزینه پروتز زانو.

در ادامه هر کدام از این موارد را برای شما بررسی خواهیم کرد.

جنس پروتز زیر زانو

پروتز در زیر زانو  دارای جنس‌های مختلفی است که ما در اینجا ۴ مورد از پرکاربردترین این پروتزها را بررسی می‌کنیم.

اما قبل از آن باید بدانید انتخاب پروتز مناسب زیر زانو به عواملی بستگی دارد؛ از جمله آن عوامل این است که شما در چه سنی هستید؟ آیا سبک وزن هستید یا وزن سنگینی را دارید؟ آیا دچار حساسیت به انواع فلز هستید؟ از پروتز زیر زانوی خود چه انتظاری دارید؟ میزان فعالیت شما در روز زیاد است یا کم ؟

تمام این موارد به انتخاب شما یا پزشک شما جهت انتخاب پروتز مناسب تاثیرگذار است. بهتر آن است که اجازه دهید در این باره پزشک شما تصمیم بگیرد.

در حین انتخاب پروتز زیر زانو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پروتزی از جنس فلز روی پلاستیک

رایج‌ترین نوع کاشت پروتز در زیر زانو از جنس فلز روی پلاستیک است. فلزی که معمولا در این نوع از کاشت استفاده می‌شود فلزی از جنس کبالت کروم، تیتانیوم، زیرکونیوم و نیکل است. این فلزات از فلزات پرکاربرد در کاشت زانو هستند که هرکدام ویژگی مخصوص خود را دارند. تمام این فلزات مناسب و سازگار جهت پروتز زیر زانو هستند.

پروتز فلز روی پلاستیک نه تنها دارای طول عمر کاشت و ایمنی زیادی است، بلکه یکی از ارزان‌ترین کاشت‌ها نیز محسوب می‌شود.

در این نوع کاشت باید توجه داشته باشید پلاستیکی که در این پروتز استفاده شده است دارای دوام مناسبی باشد و به راحتی دچار سایش نشود.

چرا که اگر پلاستیک استفاده شده در پروتز زیر زانو از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، سایش در پلاستیک ایجاد می‌شود که نتیجه آن تحمل وزن سنگین بر استخوان‌ها خواهد بود و در نهایت موجب شکستگی استخوان می شود.

پروتزی از جنس سرامیک روی پلاستیک

تفاوت پروتز سرامیک روی پلاستیک با پروتز فلز بر روی پلاستیک این است که به جای فلز از سرامیک در این پروتز استفاده می‌شود. در نتیجه سرامیک روی پلاستیک سوار خواهد بود. اشخاصی وجود دارند که به فلز حساسیت دارند در این صورت این جنس از پروتز زیر زانو به آنها پیشنهاد می‌شود.

در این نوع پروتز نیز باید به جنس و دوام پلاستیک آن توجه کنید که بهترین و با دوام‌ترین پروتز مورد نظر را استفاده کنید.

در حین انتخاب پروتز زیر زانو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

پروتزی از جنس سرامیک روی سرامیک

در این نوع پروتز نه تنها اجزای استخوان ران از سرامیک ساخته شده‌است، بلکه اجزای استخوان تیبیا نیز از سرامیک ساخت می‌شود. دلیل استفاده از این نوع پروتز به دلیل آن خواهد بود که بدن کمترین واکنش نسبت به سرامیک را نشان خواهد داد.

نکته‌ای که در این انتخاب پروتز زیر زانو باید توجه کرد، این است که چنین پروتزی در هنگام راه رفتن سرو صدا ایجاد می‌کند.

و نکته مهم تر این که گاهی در هنگام فشار زیاد امکان خرد شدن آن است. در نتیجه توجه داشته باشید که مهم‌ترین ویژگی پروتزی که قصد دارید آن را خریداری کنید، برای شما چیست؟

پروتزی از جنس فلز روی فلز

تفاوت این پروتز با پروتز‌های دیگر در اجزای استخوان تیبیا و ران خواهد بود. هر دو از جنس فلز ساخته شده‌است. نکته قابل تحملی که در این نوع از پروتز وجود دارد این است که امکان نشست فلز در جریان خون وجود دارد.

همچنین منجر به التهاب و آسیب اعضای بدن خواهد شد. در ابتدا از این پروتز برای افراد جوان‌تر استفاده می‌شود که نیاز به تحرک بیشتری داشتند و در نتیجه احتیاج به پایداری بیشتری خواهند داشت. اما به مرور زمان به دلیل چنین آسیب‌هایی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که زنان در هنگام بارداری هرگز از این پروتزها استفاده نخواهند کرد. چرا که تاثیر بدی بر جنین خواهد گذاشت.

نصب پروتز زیر زانو

نصب پروتز به زیر زانو جهت استفاده از آن بسیار اهیمت دارد. انواع مختلفی از پروتز‌ وجود دارد که انواع مختلفی از نصب را نیز به وجود می آورد.

گاهی نصب پروتز زیر زانو آنقدر سخت است که استفاده از آن را برای شما ناخوشاییند جلوه می‌دهد؛ حتی اگر دارای جنس و دوام خوبی باشد. در نتیجه به نحوه نصب پروتز خود دقت کنید که نصب پروتز برای شما سخت و طاقت‌فرسا نشود.

در حین انتخاب پروتز زیر زانو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هماهنگی پروتز با پا

اینکه پروتز با پا هماهنگ باشد، یکی از مهم‌ترین نکات انتخاب شما به جهت انتخاب مناسب پروتز پا خواهد بود. بهترین کاری که در خصوص هماهنگی پا با پروتز می‌شود انجام داد؛ آن است که پروتز پای ‌خود را سفارش دهید تا قالب‌گیری پای ‌شما انجام داده شود. در این صورت بهترین هماهنگی پروتز با پا را دریافت خواهید کرد.

لازم به ذکر است در صورتی که شما به تازگی از پروتز پا استفاده می‌کنید به زمان احتیاج دارید تا به پروتز پای‌ خود عادت کنید.

درنتیجه میزان رضایت خود از هماهنگی پروتز با پا را با پزشک خود در میان بگذارید تا برای شما نگرانی ایجاد نشود. همچنین در صورت ناهماهنگ بودن باعث آسیب رساندن به شما نشود.

هزینه پروتز زیر زانو

به دلیل انواع مختلف و کیفیت‌های گوناگونی که در پروتز موجود است، هزینه‌های مختلفی نیز در این زمیینه وجود دارد.

گاهی هزینه‌ پروتز زانو برای شما مناسب است؛ درنتیجه تصمیم به گرفتن پروتز زانو با قیمت مناسب می‌کنید، در این صورت باید درنظر داشته باشید که این پروتز زانو ممکن است از کیفیت خوبی برخوردار نباشد در این صورت در بهترین حالت:

  • اولا طول عمر کمی خواهد داشت.
  • ثانیا ممکن است راحتی راه رفتن را با آن تجربه نکنید.

و در حالت بدتر نتیجه آن است که:

در هنگام استفاده التهاب ایجاد خواهد کرد یا دچار شکستگی استخوان می‌شوید. در این صورت نه تنها هزینه بیشتری برای شما ایجاد شده که سلامتی خود را نیز به خطر انداخته‌اید.

درنتیجه توصیه می‌شود از کالاهایی با جنس مناسب و قیمت مناسب بهره ببرید.

اما هزینه نهایی پروتز زیر زانو به چند عوامل بستگی دارد. از جمله این عوامل به هزینه قالب‌گیری، اجزا و قطعاتی که جهت ساخت پروتز از آن استفاده می‌شود، خواهد بود.

سخن آخر

در این مقاله ما برای شما انواع جنس پروتز پا را برای شما شرح دادیم همچنین در زمینه قیمت، نصب و میزان هماهنگی پروتز با پا برای شما صحبت کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و این نکات در انتخاب پروتز زیر زانو مناسب به شما کمک کند.

Source: www.health.harvard.edu, www.bonesmart.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.