خوشبختانه در قرن اخیر شاهد پیشرفت های زیادی در تکنولوژی بوده ایم. این پیشرفت ها در زندگی انسان ها تاثیرات بسزایی داشته اند و زندگی را برای افراد با ویژگی های گوناگون آسان کرده اند. یکی از این پیشرفت ها پیشرفت در علم پزشکی و مهندسی پزشکی است.

متاسفانه بعضی از افراد در جامعه دچار نقص عضو هستند که این موضوع باعث دشواری شرایط زندگی آنها شده است؛ چنین افرادی کاندیدای پروتز پنجه کربنی به شمار می روند که به وسیله آن زندگی عادی را دوباره تجربه کنند و فعالیت های روزمره خود حتی بیشتر از آن را مانند فعالیت ورزشی انجام دهند.

در این زمینه مهندسی پزشکی با ساخت پای مصنوعی به کمک آنها آمده است که آن ها هم مانند افرادی عادی زندگی کنند. در ادامه به بررسی ویژگی های پروتز پنجه کربنی می پردازیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

چه افرادی کاندیدای استفاده از پروتز پنجه کربنی هستند؟

 

چه افرادی از پروتز پنجه کربنی استفاده می کنند؟

افرادی که دچار نقص عضو پا هستند، جهت ادامه زندگی با کیفیت بالاتر نیاز به وسیله ای دارند تا نقص عضو آنها را جبران کند. پروتز پا همان وسیله ای است که افراد دارای نقص عضو جهت ادامه زندگی بهتر از آن به عنوان پای مصنوعی خود استفاده می کنند.

پروتزهای پا دارای انواع مختلفی است؛ اما اشخاصی که انعطاف و راحتی بیشتری می خواهند، کاندیدای پروتز پنجه کربنی هستند. مانند ورزشکاران پاره المپیک که در مسابقات سطح جهانی از این جنس پروتز استفاده کردند.

بیماران در هر رده سنی از پروتز پنجه کربنی استفاده می کنند.

قطعا ویژگی های مثبت برای هر گروه سنی فایده دارد؛ اما ویژگی های منفی ممکن است برای اشخاصی با توان بدنی کمتر مناسب نباشد. به عنوان مثال افراد مسن که از استخوان های ضعیف تری برخوردار هستند، پای مصنوعی سنگین را تحمل نمی کنند.

این موضوع در مورد کودکان نیز صادق است. در این صورت استفاده از پای مصنوعی نه تنها برای آن ها فایده ای ندارد بلکه موجب آسیب به استخوان ها یا سایدگی بدن آن ها می شود.

اما پروتز پنجه کربنی مناسب هر گروه سنی با هر توان بدنی است زیرا راحت ترین پروتز پا محسوب می شود و از نظر وزن و انعطاف مشکلی برای افراد به وجود نمی آورد. وزن سبکی دارد و تراز را هنگام راه رفتن ایجاد می کند؛ همچنین اصطحکاک آن با سطح زمین کاملا مناسب است؛ درنتیجه کاندیدای پروتز پنجه کربنی در هر گروه سنی وجود دارند.

ورزشکاران پاره المپیک خواستار پروتز پنجه کربنی

ورزشکاران بزرگی که در سطح جهانی و به صورت حرفه ای ورزش می کردند؛ اما متاسفانه طی حادثه ای دچار نقص عضو شده اند، به دنبال پروتزهای پیشرفته هستند. جالب است بدانید که پروتز پنجه کربنی از پروتزهای پیشرفته به حساب می آید که نه تنها افراد ورزشکار کاندیدای پروتز پنجه کربنی هستند بلکه افرادی که زندگی فعال تری دارند نیز به این پروتز پا علاقه زیادی نشان می دهند.

در ادامه بررسی می کنیم که چرا جنس کربن این پروتز از محبوبیت زیادی بین مردم برخوردار است.

 

چه افرادی کاندیدای استفاده از پروتز پنجه کربنی هستند؟

چرا کاندیدای استفاده از پروتز پا به دنبال پروتزی از جنس کربن هستند؟

جنس کربن پروتز پا به همراه جنس پلاستیک کار شده در آن ویژگی های متعدد و مفیدی را ایجاد کرده است که باعث محبوبیت آن میان افراد دچار نقص عضو می شود. در ادامه می گوییم، افرادی که به دنبال استفاده از پروتز پا راحت هستند چرا کاندیدای پروتز پنجه کربنی به حساب می آیند.

وزن کم پروتز پنجه کربنی

تصور کنید که عضوی مصنوعی به بدن شما متصل است تا هماهنگی بیشتری در بدن شما جهت انجام فعالیت های روزانه انجام شود. اگر این عضو وزن قابل تحملی نداشته باشد، نه تنها به انجام بهتر فعالیت های روزانه شما کمک نمی کند بلکه شما مجبور به تحمل وزن اضافی نیز هستید.

عوارض دیگر پروتز سنگین تضعیف ماهیچه پای شما است. پروتز پنجه کربنی پا به دلیل جنس کربنی که دارد، نیمی از وزن پرتزهای دیگر را شامل می شود؛ درنتیجه افراد علاقه مند به پروتز سبک کاندیدای پروتز پنجه کربنی پا هستند.

انعطاف پذیری زیاد پروتز پنجه کربنی

متخصصان تمام تلاش خود را انجام داده اند که شما در هنگام استفاده از پای مصنوعی احساس نقص عضو نداشته باشید؛ به همین جهت اقدام به طراحی پروتزهای انعطاف پذیری از جنس کربن کردند. پزشکان در ساخت این پروتزها از فنرهای فیبر کربن استفاده کردند که باعث افزایش تحرک و مهم تر از آن جذب شوک بدون افزایش وزن می شود.

بدین گونه است که حتی امکان انجام ورزش حرفه ای را به افراد می دهد زیرا هنگام دویدن طراز را برای ورزشکار به ارمغان می آورد.

معمولا افراد جوانی که طی حادثه ای پای خود را ز دست داده اند، به دنبال منعطف ترین و سبک ترین پای مصنوعی هستند. کربن از بهترین انعطاف در انواع جنس های پای مصنوعی برخوردار است، به گونه ای که بیماران از سطوح عالی راحتی و عملکرد بهتر بهره مند می شوند؛ معمولا افرادی که تحرک بیشتری دارند، کاندیدای پروتز پنجه کربنی پا هستند.

چه افرادی کاندیدای استفاده از پروتز پنجه کربنی هستند؟

 

دوام زیاد

دوام بیشتر و عملکرد بهتر از ویژگی های دیگر این نوع از پای مصنوعی است. به دو دلیل مهم شما از این پای مصنوعی در مدت زمان طولانی بهره می برید:

دلیل اول آن است که استفاده طولانی مدت از پنجه کربنی ماهیچه های شما را ضعیف نمی کند و در سوکت های مخصوص آن قابل تنظیم با پلاستیک است که با جوراب پلاستیکی یا پشمی مناسب راحتی و انعطاف پذیری را برای شما به ارمغان می آورد. این بدان معناست که شما در استفاده از این پای مصنوعی احساس خستگی نمی کنید.

دلیل دوم به دوام جنس کربن مربوط است که در مدت زمان درازی به عنوان پای مصنوعی وظیفه پای طبیعی را برای شما انجام می دهد.

افزایش قدرت

بدیهی است که پروتز سبک تر، انعطاف پذیرتر، با دوام بیشتر قدرت بیشتری را نیز دارا است. استفاده از این نوع پای مصنوعی زندگی را بیش از پیش شبیه به گذشته می کند. اگر شما نیز به دنبال زندگی با بدن سالم هستید، شرایط پروتز پنجه کربنی را دارید.

 چه افرادی کاندیدای استفاده از پروتز پنجه کربنی هستند؟

سخن آخر

پروتزهای مدرن با تولید مواد پلاستیکی جدید و کربن متحول شدند زیرا استفاده از این مواد در پروتزها آنها را سبک تر، قوی تر، انعطاف پذیرتر کرد و نتیجه آن شد که آنها تقلید بهتری از پای طبیعی برای بیماران انجام دادند.

ما در این مقاله قصد داشتیم، بگویم که شما در چه صورت کاندیدای پروتز پنجه کربنی هستید. به همین جهت ویژگی های این پروتز را بررسی کردیم.

ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری، سبکی و دوام زیاد آن را بررسی کردیم. گفتیم که این پروتز به دلیل راحتی که در استفاده دارد، در هر گروه سنی با هر دوام بدنی مناسب است. در نهایت اگر شما به دنبال نزدیک ترین عضو مصنوعی به پای خود هستید، کاندیدای پروتز پنجه کربنی به شمار می روید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

Source: www.plasticsmakeitpossible.com, www.plasticsmakeitpossible.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.