پروتزها یکی از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزاتی هستند که جهت افزایش کیفیت زندگی افرادی که دچار قطع عضو هستند؛ تولید می شوند. در سال های اخیر این محصولات پزشکی را در انواع متنوعی به بازار عرضه کرده اند که یکی از منحصر به فردترین آن ها، پروتز زیر زانو کودکان است.

از آنجایی که کودکان مدام در حال رشد هستند و از دست دادن ساق پا برای آنان محدودیت های بی شماری را ایجاد خواهد کرد؛ متخصصین این امر با ساخت انواع پروتزهای زیر زانو کودکان سعی در افزایش امید و انگیزه در این افراد دارند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم که نحوه ساخت پروتز زیر زانو کودکان و عوامل تاثیرگذار در ساخت آن را عنوان کنیم. بنابراین اگر در این مورد کنجکاو هستید؛ با ما همراه باشید.

پروتز زیر زانو کودکان چگونه ساخته می شود؟

پروتز زیر زانو کودکان بر اساس چه عواملی ساخته می شود؟

قبل از ساخت پروتز زیر زانو برای کودکان، پزشک ارتوپد باید با عواملی که در ساخت پروتز تاثیر دارد؛ آشنا شود. این عوامل در ساخت پروتز BK یا ترانس تیبیال TT  به او بسیار کمک خواهد کرد. برای این منظور معاینه اولین اقدامی است که جهت ساخت این پروتزها باید انجام می شود. در این معاینه پزشک عوامل زیر را بررسی می کند:

طول پا

پروتزهای زیر زانو باید ارتفاع مناسبی داشته باشند که کودک به راحتی روی زمین قرارگیرد و تعادل او بر هم نخورد. طول پا در همه کودکان یکسان نیست. بنابراین پزشک باید اندازه طول پای کودک را در زمان ساخت پروتز سفارشی مد نظر قرار دهد.

سن کودک

کودکان بر اساس سن و سال، جثه ای کوچک یا بزرگ دارند. بنابراین هر کودکی که دچار قطع عضو است؛ اندازه مخصوص به خود را دارد که پزشک ارتوپد باید به آن توجه کند. زیرا در هر سنی کودکان مرحله رشد متفاوتی دارند و این امر در ساخت پروتز تاثیرگذار است.

وزن کودک

نحوه ساخت پروتز تا حدود زیادی به وزن کودک نیز بستگی دارد. هر اندازه وزن افراد بیشتر باشد؛ پروتز باید بار و فشار بیشتری را در زمان حرکت یا ایستادن کودکان تحمل کند. بنابراین وزن کودکان یکی دیگر از عواملی است که در روند ساخت پروتز زیر زانو کودکان اهمیت دارد.

پروتز زیر زانو کودکان چگونه ساخته می شود؟

 

سایز و اندازه پنجه پای کودکان

کودکانی که دچار قطع عضو در زیر زانو هستند؛ باید پنجه مناسب با سایز پای آن ها طراحی شود. بنابراین سایز و اندازه ای که این پروتز ها دارند؛ در سرعت و حرکت کودکان بی تاثیر نخواهد بود.

نوع فعالیت

پزشک با معاینه کودکان در ابتدا باید از نوع فعالیت های او با خبر شود. اطلاع از اینکه کودکان ورزش حرفه ای انجام می دهند یا خیر و میزان فعالیت روزانه آن ها مشخص می کند که پزشک چه نوع پروتزی را برای آنان پیشنهاد دهد.

هزینه های مورد نظر

یکی از سوالات بسیار مهمی که پزشک باید در ابتدا از والدین کودکان بپرسد؛ میزان هزینه هایی است که جهت ساخت پروتز زیر زانو کودکان در نظر دارند. از آنجایی که پروتز BK به صورت سفارشی ساخته می شود؛ آگاهی نسبت به هزینه های متناسب با بودجه والدین به آن ها کمک می کند که پروتز مناسبی را به آن ها پیشنهاد دهند.

نوع پروتز

برخی از پروتزها مانند پروتزهای پنجه کربنی سیستم های پیشرفته تر و حرفه ای تری دارند که که هزینه های آن ها نیز به طبع بالاتر است. با این حال مزایایی که این نوع از پروتز ها برای کودکان به همراه دارند؛ بسیار حائز اهمیت است. بنابراین هنگام ساخت پروتزهای زیر زانو برای کودکان باید به نوع آن توجه شود.

پروتز زیر زانو کودکان چگونه ساخته می شود؟

اجزای مورد نیاز جهت ساخت پروتز زیر زانو کودکان چیست؟

پس از انجام معاینات لازم توسط پزشک و کسب اطلاعات دقیق و اندازه گیری های اولیه، پزشک باید جهت ساخت پروتز زیر زانو کودکان اقدام کند. برای این منظور با ارائه این اطلاعات به متخصص پروتز، ساخت آن ها در آزمایشگاه آغاز می شود که در ادامه اجزای ساخت این پروتزها را عنوان می کنیم.

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق به روشی گفته می شود که سوکت پروتز را به محلی که قطع عضو صورت گرفته است؛ متصل می کنند. این سیستم روش های متعددی دارد که پزشک قبل از ساخت پروتز زیر زانو کودکان باید با بیمار خود در مورد آن مشورت های لازم را انجام دهد و راحت ترین روش سیستم تعلیق را برای او انتخاب کند. این روش ها به صورت زیر عنوان می شوند:

  • تعلیق با ساکشن

در این روش از ژل لاینر جهت پوشاندن استامپ استفاده می شود که در این صورت فشار منفی ایجاد شده در سوکت سبب می شود که استامپ ( عضو باقی مانده پا) در این قسمت از پروتز سفت شود. جهت خروج هوای داخل سوکت نیز سوراخ کوچکی را در انتهای آن تعبیه می کنند. از این طریق سوکت در عضو قطع شده قرار می گیرد.

  • سیستم تعلیق قفل

این روش نیز به وسیله ژل لاینر یا ژل آستری که در انتهای خود پیچ دارد؛ به سوکت متصل خواهد شد. بدین طریق عضو قطع شده یا استامپ داخل سوکت نگه داشته می شود و به وسیله دکمه ای که در خارج از سوکت قرار دارد؛ از قفل جدا خواهد شد.

  • تعلیق آناتومیکی یا سوپراکندیلار

این روش نیز از طریق ویژگی آناتومیکی که پا دارد؛ سوکت مورد نظر را در عضو قطع شده محکم می کند. این روش امروزه کاربرد چندانی ندارد و توسط پزشک پیشنهاد نمی شود.

  • سیستم تعلیق با استرپ

این روش تعلیق پروتز زیر زانو کودکان نیز بسیار قدیمی است. زیرا سوکت به وسیله بند و تسمه هایی که به آن متصل است؛ به عضو قطع شده بسته می شود.

پروتز زیر زانو کودکان چگونه ساخته می شود؟

آستر

ساخت آستر باید قبل از نصب سوکت انجام شود. آسترها پوشش های نرمی هستند که جهت جلوگیری از بروز آسیب در پوست پای بیماران طراحی شده اند. این اجزا نیروهای اضافی را در زمان راه رفتن به خود جذب می کنند که آسیبی به پا وارد نشود. این آسترها بر اندام باقی مانده پای بیمار چسبانده می شود که قالب ریزی پروتز انجام گیرد.

سوکت

پس از انتخاب بهترین روش تعلیق، زمان ساخت سوکت است. سوکت های تشخیصی اولیه را با استفاده از مواد پلاستیکی باکیفیتی تولید می کنند که در صورت نیاز به تغییر سایز این امر به راحتی با گرما انجام گیرد. بعد از قالب گیری جهت ساخت پروتز زیر زانو کودکان در اندازه مناسب پای آن ها، ساخت سوکت را از طریق این قالب ها انجام می دهند. در نهایت سوکت ها را با روش تعلیق که ذکر شد؛ به عضو باقی مانده پا پین می کنند.

اسکلت ساق پا

اسکلت پا نیز یکی از قسمت های مهم پروتزها است که با ارتفاع پای دیگر بیمار در یک تراز قرار دارد. این اجزا را از طریق آلیاژهای بسیار محکم و سبک فلزی و متریال فیبر کربن تولید می کنند که وزن بالایی را به کودکان تحمیل نکنند.

مچ و پنجه پا

پنجه پا در پروتز زیر زانو کودکان با الیاف کربن ساخته می شود. این مواد به دلیل ویژگی هایی نظیر انعطاف پذیری بالا، ذخیره انرژی، استحکام در برابر ضربه و بسیاری از ویژگی های دیگر گزینه مناسبی در ساخت پنجه پا به شمار می رود.

در نتیجه

در این مقاله سعی کردیم که در مورد نحوه ساخت پروتز زیر زانو کودکان و عوامل تاثیرگذار در ساخت آن ها مطالبی را ارائه دهیم که به راحتی پروتزی متناسب با شرایط کودک خود را سفارش دهید. سعی کنید که پروتز هایی با کیفیت بالا مانند پروتزهای کربنی را برای فرزند خود تهیه کنید. زیرا این پروتزها با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و متریال ساخته می شوند و شباهت زیادی به پای طبیعی دارند. بنابراین سریع تر با شرایط کودکان انطباق پیدا خواهند کرد.

Source: www.waramps.ca, www.stjude.org, www.infinitetech.org

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.