برخی از افراد برای راه رفتن، دویدن و برخورداری از زندگی عادی نیاز به استفاده از تجهیزات پزشکی دارند. این افراد ممکن است دچار آسیب یا قطع عضو شده باشند. در مقاله پیش رو قصد داریم در رابطه با تجهیزاتی مانند پای مصنوعی یا پنجه کربنی صحبت کنیم؛ تجهیزاتی که زندگی را برای این افراد آسان تر می کند.

تعداد بیشماری از افراد معلول در آرزوی دویدن به سر برند؛ به همین علت آنها به دنبال پروتزی هستند که آرزوی آنها را محقق کند.

اگر می خواهید بدانید که دویدن با پروتز پنجه کربنی امکان پذیر است یا خیر، ما در ادامه مقاله پیش رو با بررسی نکات مختلف و براساس تحقیقات انجام شده این موضوع را به شما خواهیم گفت.

دویدن با پروتز پنجه کربنی امکان پذیر است؟

نکات مهم در رابطه با دویدن با پروتز پنجه کربنی

دویدن با وجود نقص عضو، جزو فعالیت هایی به حساب می آید که ممکن است هر کسی به سراغ آن نرود. اگر به دنبال تجربه دویدن هستید علم پزشکی این امکان را برای شما فراهم کرده است، اما جهت انجام فعالیت بدنی لذت بخش نیاز به دانستن نکاتی دارید؛ لذا در ادامه توجه شما را به این موارد جلب می کنیم:

نیاز به انرژی بالا

دویدن با پروتز پنجه کربنی تجربه ای لذت بخش است؛ زیرا با بالا بردن روحیه میل به زندگی در این افراد زنده می کند. حتی گاهی دویدن یا هر فعالیت بدنی دیگر به چنین افرادی روحیه و قدرتی می بخشد که فرد عادی از آن قدرت بی بهره است.

این قدرت ناشی از احساس جنگجویی افراد دارای نقص عضو عنوان می شود؛ چرا که دویدن با عضو مصنوعی به مراتب سخت تر از دویدن با پای معمولی است. در نتیجه فرد جهت دویدن با پروتز پنجه کربنی نیاز به صرف انرژی بیشتری دارد.

به منظور اینکه انرژی لازم برای دویدن داشته باشید، نیاز به انجام ورزش های استقامتی دارید. همچنین نیاز است هنگام سفارش پروتز، از پزشک خود خواستار پروتزی باشید که امکان دویدن بدون درد را برای شما فراهم کند.

تقارن در بدن

عدم تقارن بدن در هنگام راه رفتن یا دویدن با پروتز پنجه کربنی از عوامل ایجاد اختلال در انجام این فعالیت بدنی است. عدم تقارن بدن سبب می شود افراد دارای نقص عضو انرژی خود را بیشتر در راستای حفظ تقارن بدن به کار ببرند.

عدم تقارن ممکن است در اثر تماس بیش از اندازه یا نامناسب با سطح زمین به وجود آید. این موضوع سبب خستگی بیشتر فرد، مشغله فکری، لذت نبردن از فعالیت بدنی و مواردی از این قبیل می شود.

نامتقارن بودن بدن در دویدن با پروتز پنجه کربنی گاهی ناشی از عدم اعتماد به پروتز است. این احتمال وجود دارد که با نصب نامطلوب پروتز پنجه کربنی احساس ناراحتی در فرد دارای نقص عضو به وجود آید. همچنین استحکام ناکافی پروتز نیز منجر به بروز احساس ناامنی در فرد می شود که در نهایت همه این عوامل بر تقارن بدن او در هنگام راه رفتن یا دویدن تاثیر می گذارد.

جهت حل مشکل ابتدا از دویدن و فعالیت های بدنی که موجب به وجود آمدن احساس درد در اندام شما می شود خودداری کنید. در ادامه این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. بدین ترتیب با ایجاد تقارن امکان دویدن برای شما مهیا می شود.

دویدن با پروتز پنجه کربنی امکان پذیر است؟

نصب صحیح پروتز پنجه کربنی

نصب صحیح پروتز پنجه کربنی پا به راحتی شما در هنگام راه رفتن یا دویدن کمک می کند؛ بنابراین این نکته را باید در اولویت قرار دهید.

به منظور پوشیدن اصولی پروتز پنجه کربنی پیشنهاد می دهیم بعد از پوشیدن آن پای خود را کمی حرکت بدهید؛ در این صورت درد یا ناراحتی ناشی از پوشیدن پروتز را احساس خواهید کرد.

در صورتی که دردی در این ناحیه احساس نشد، بعد از ده دقیقه پیاده روی چک کنید که پوست بدن شما که در تماس با پروتز است، دچار قرمزی یا التهاب نشده باشد. لازم به ذکر است، افرادی که سالهاست دچار نقص عضو هستند نسبت به افرادی که به تازگی دچار این مشکل شده اند، راحت تر با پروتز پنجه کربنی می دوند. در هر صورت تلاش و پشتکار به زندگی رنگ زیباتری می بخشد.

دویدن با پروتز پنجه کربنی نیاز به نصب درست آن دارد؛ بدین ترتیب شرایط دویدن را برای خود فراهم کنید و از فعالیت بدنی و لمس حس تازه زندگی لذت ببرید.

بررسی تجربیات چند دونده هنگام دویدن با استفاده از پروتز پنجه کربنی

در این قسمت قصد داریم اتفاقاتی که برای چند دونده هنگام دویدن با پروتز پنجه کربنی رخ داده است را بررسی کنیم. در نهایت این اطلاعات به ما نشان می دهد که استفاده از پروتز پنجه کربنی برای دویدن مناسب خواهد بود یا خیر.

بررسی ها نشان می دهد که از گروه افرادی که دویدن با پروتز را تجربه کرده بودند دو دونده در هنگام دویدن هیچ مشکلی را احساس نکرده و دو دونده دیگر شاهد آسیب هایی در بدن خود بودند.

دویدن با پروتز پنجه کربنی امکان پذیر است؟

دونده اول

این دونده از قسمت بالای زانو دچار نقص عضو شده و اکنون با استفاده از پای مصنوعی در حال دویدن است. دویدن وی با قدم های برابر و هماهنگی اندام های بدن انجام می شود و مفاصل وی انعطاف مناسبی دارد؛ به گونه ای که به راحتی و بدون هیچ گونه ناراحتی می دود.

دونده دوم

دونده شماره دو هماهنگی میان چرخش بازو را با قدم های متناسب حفظ کرده است و تفاوت زیادی در اندازه گام های پا وجود ندارد. نتیجه این بررسی نیز مثبت بوده است و دونده دویدن با پروتز پنجه کربنی را بدون احساس درد تجربه کرد.

دونده سوم

در فرایند دویدن این دونده شاهد مشکلاتی بودیم؛ وی هنگام دویدن پای آسیب دیده را دور می زند؛ بدین معنی که پا را از جلو ابتدا به سمت پهلو و سپس به عقب می راند؛ این مشکل ممکن است به سبب ضعف در عضلات لگن یا مشکل پروتز باشد.

مشکل هر چه که باشد پروتز اصطکاک زیادی با زمین دارد؛ در نتیجه این اصطکاک دویدن با پروتز پنجه کربنی برای دونده سخت می شود.

دونده چهارم

بعد از مشاهده نحوه دویدن ورزشکار چهارم، دریافتیم که دونده با انعطاف پروتز پا مشکل دارد. وی جهت آنکه پای پروتزی خود را خم کند فشار زیادی را به پای سالم خود وارد می کند. این موضع دویدن را برای دونده طاقت فرسا کرده است و به مرور زمان آسیب هایی را به وی وارد می کند.

نتیجه ارزیابی دویدن دوندگان

در نهایت با بررسی های انجام شده دریافتیم که امکان دویدن با پروتز پنجه کربنی برای دوندگان دارای نقص عضو مهیا است؛ اما برای دویدن به صورت استاندارد پروتز باید ویژگی هایی را داشته باشد. این ویژگی ها شامل ایجاد اصطکاک مناسب و انعطاف پذیری مطلوب پروتز است.

دویدن با پروتز پنجه کربنی امکان پذیر است؟

کلام آخر

با توجه به توضیحات و بررسی هایی که در این مقاله بیان شد، متوجه شدیم که دویدن با پروتزهای پنجه کربنی مشروط به رعایت استانداردها و قوانینی است. بنابراین نه تنها پروتز باید از استانداردهایی برخوردار باشد بلکه بدن فرد نیز باید برای قبول فشار ناشی از استفاده از آن آماده باشد.

همانطور که گفتیم فرد دارای نقص عضو جهت دویدن نیازمند انرژی بالا و عضلات قوی است و هنگام استفاده از پروتز باید تقارن را در بدن خود احساس کند. گاهی احساس عدم تقارن نه به دلیل مشکل پروتز بلکه به دلیل عدم اعتماد فرد به پروتز پا است.

از عوامل دیگری که در دویدن صحیح به افراد کمک می کند، نصب درست پروتز است. در این باره اطلاعات کافی را در طول مقاله در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم اطلاعات ذکر شده شما را جهت دویدن با پروتز پنجه کربنی یاری کرده باشد.

Source: www.prostheticrunning.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *