امروزه به دلایل بسیاری افراد دچار قطع عضو می شوند که مجبور خواهند بود که با این حقیقت تلخ تا آخر عمر به زندگی خود ادامه دهند. برخی از افراد قدرت پذیرش این امر را ندارند. به همین دلیل بعد از قطع عضو دچار افسردگی خواهند شد و دنیا برای آنان معنا و مفهومی نخواهد داشت.

یکی از بهترین محصولات پزشکی که کیفیت زندگی این افراد را تغییر می دهد؛ پروتز های پنجه کربنی هستند. درواقع شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی به گونه ای است که در ابتدا باید آموزش های لازم در این خصوص به افراد داده شود که آن ها راحت تر قادر به ادامه زندگی خود باشند.

به همین دلیل درباره شرایط زندگی این افراد سوالات متداولی مطرح می شود که در این مقاله سعی داریم که پاسخ های قانع کننده ای را برای آن ها ارائه دهیم. بنابراین در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

سوالات رایج درباره شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی

چه زمانی بعد از قطع عضو باید از پروتز های پنجه کربنی استفاده کرد؟

بعد از قطع عضو اندام آسیب دیده حساسیت بالایی پیدا می کنند. به همین دلیل اکثر پزشکان ارتوپدی و فیزیوتراپیست ها توصیه می کنند که بعد از قرارگیری پروتز پنجه کربنی در عضو آسیب دیده باید سریع تر راه بروید که عضلات باقی مانده راحت تر با این اندام های مصنوعی هماهنگ شده و از تورم آن ها کاسته شود.

زیرا در این صورت عضلات تقویت می شود و راه رفتن سریع تر اتفاق خواهد افتاد. زندگی با پروتز پنجه کربنی در صورتی که اقدامات اولیه و توصیه های بعد از نصب آن ها را جدی بگیرید؛ به راحتی ادامه خواهد داشت.

آیا امکان دوش گرفتن با پروتز های پنجه کربنی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بدانید که پروتزهای مصنوعی اجزای متفاوتی دارند. برخی از این اجزا در برابر آب مقاومت کافی را نداشته و ممکن است که دچار آسیب شوند. به همین منظور راه حل های متفاوتی وجود دارد که از طریق آن ها قادر خواهید بود که شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی را بهبود ببخشید.

استفاده از کاور و پوشش های ضدآب و غیرقابل نفوذ یکی از راه حل های بسیار کاربردی است که شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی را برای شما راحت تر خواهد کرد. این کاورها را دور اندام مصنوعی خود بپیچید که از پروتز های شما در هنگام قرارگیری در معرض آب و رطوبت محافظت کنند.

شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی در بالا رفتن از پله ها چگونه است؟

در صورتی که پای خود را از زیر زانو از دست داده اید؛ استفاده از پروتز های پنجه کربنی به شما در ایجاد شرایط زندگی بهتر کمک خواهد کرد. از آنجایی که مفاصل مچ پا در اکثر پروتزها در زاویه راست قرار داده می شود؛ هنگام پایین آمدن از پله ها ممکن است که باعث بروز درد در عضو باقی مانده پا شود.

بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها یا سراشیبی ها سبب می شود که آمپوت ها یا عضو باقی مانده پا به سمت جلو حرکت کند و پروتز در این هنگام به سمت عقب کشیده شود. در این حالت ممکن است که تعادل شما بر هم بخورد و قادر به نگه داشتن وزن خود نباشید.

البته امروزه با اختراع پروتزهای رباتیک این مشکل حل شده است. زیرا پاهای مصنوعی رباتیک به گونه ای طراحی می شوند که به مفصل مچ پا اجازه می دهند که در زمان بالا و پایین رفتن از پله ها بدون اینکه به آمپوت ها آسیبی وارد کنند؛ به راحتی جا به جا شوند.

سوالات رایج درباره شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی

دوام و ماندگاری پروتزها چقدر است؟

همانطور که می دانید؛ پروتزها انواع متنوعی دارند که هر یک از آن ها با استفاده از متریال به خصوصی ساخته می شوند. به همین دلیل دوام و ماندگاری آن ها به عوامل متعددی بستگی دارد و در حالت کلی هر پروتز از ۳ تا ۵ سال قابل استفاده خواهد بود.

با این حال اگر فعالیت شما در زندگی زیاد است؛ عمر این پروتز ها امکان دارد که کوتاه تر شود. شکل و حجم عضو قطع شده طی دو سال تغییر حالت می دهد که این امر در قرارگیری سوکت تاثیرگذار خواهد بود. برای این منظور پس از این دوره باید پروتز را تعویض کنید که شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی بهتر شود.

همچنین برای کودکی که در حال رشد است؛ باید سوکت و پروتز پنجه کربنی متناسب با اندام قطع شده او را تهیه کنید. شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی در صورتی که به این نکته توجه شود؛ در حد بسیار مطلوبی قرار خواهد گرفت.

آیا امکان ورزش با پروتز پنجه کربنی وجود دارد؟

به دلیل پیشرفت در ساخت اندام های مصنوعی، شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی روز به روز در حال پیشرفت است. به طوری که امروزه پروتزهایی تولید می شوند که با استفاده از آن ها قادر خواهید بود که به راحتی به انواع ورزش های مورد علاقه خود بپردازید. ورزش هایی مانند شنا، دومیدانی و ورزش های پرشی از جمله فعالیت هایی است که با پروتزهای پنجه کربنی به راحتی صورت می گیرند. بنابراین محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

تمیز کردن پروتز ضروری است؟

تمیزکردن روزانه پروتز، سوکت و آستر رابط آن یکی از اقداماتی محسوب می شود که شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی را برای شما راحت تر خواهد کرد. زیرا در این صورت پوست شما در اثر گرما و رطوبت دچار آسیب نخواهد شد. در این رابطه باید بدانید که شستشو با آب گرم و صابون یکی از روش های بسیار ساده و کاربردی در تمیزکردن این تجهیزات است. همچنین بعد از شستشوی پوست استفاده از کرم نرم کننده به طراوت و شادابی ناحیه مورد نظر بسیار کمک خواهد کرد.

سوالات رایج درباره شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی

هزینه پروتزهای پنجه کربنی به چه عواملی بستگی دارد؟

پروتزها بر اساس متریال به کار رفته در آن ها و ناحیه ای که از آن ها استفاده می شود؛ هزینه های متفاوتی را برای افراد در پی دارند. این هزینه ها بر اساس سن، قد، میزان فعالیت، تکنولوژی به کار رفته در این پروتزها و بسیاری از عوامل دیگر مشخص می شود.

بنابراین در ابتدا باید کلیه این موارد را در نظر بگیرید. از آنجایی که پروتزها را به صورت سفارشی و مخصوص هر فرد تولید می کنند؛ بنابراین کلیه هزینه ها قبل از سفارش مشخص خواهد شد که افراد متناسب با بودجه خود خرید را انجام دهند.

چند ساعت در روز باید پروتز هارا پوشید؟

استفاده از این اندام های مصنوعی حداکثر تا ۲ ساعت در نظر گرفته می شود. بعد از این زمان جهت جلوگیری از بروز آسیب در عضو قطع شده باید بعد از هر ۱۵ دقیقه ایستادن یا راه رفتن آمپوت ها چک شوند که آسیبی به آن ها وارد نشود و کم کم به وجود پروتز عادت کنند. در این صورت زمان ماندگاری آن ها در بدن افزایش پیدا خواهد کرد و این امر شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی را در حد بسیار مطلوبی قرار خواهد داد.

در نتیجه

در نتیجه اگر می خواهید که شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی برای شما عادی شود و به سرعت به این پروتز ها در زندگی خود عادت کنید؛ باید در ابتدا با پزشک ارتوپدی و فیزیوتراپیست ها در این خصوص صحبت کنید که مشاوره های لازم را بعد از سفارش پروتزها ارائه دهند و نحوه استفاده از آن ها را به شما بیاموزند.

برای این منظور در این مقاله بسیاری از سوالات شما را در رابطه با پروتزهای پنجه کربنی پاسخ دادیم و دانستید که با استفاده از آن ها نه تنها زندگی بهتری خواهید داشت؛ حتی قادر به ورزش خواهید بود.

سوالات رایج درباره شرایط زندگی با پروتز پنجه کربنی

Source: www.prostheticenergy.ca, www.bbc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.