در سال های اخیر استفاده از پنجه های کربنی جهت ساخت پروتز ها پیشرفت رو به رشدی به خود گرفته است به گونه ای که امروزه شاهد تولید انواع پنجه های کربنی هستیم. هر فردی در زندگی خود ممکن است دچار قطع عضو شود که برای او ضربه ای مهلک به شمار می رود. به دلیل عدم توانایی این افراد در انجام فعالیت های روزانه و طبیعی خود، پزشکان و متخصصان پروتز و ساخت اندام های مصنوعی همواره جهت تولید بهترین و پرکاربردترین پروتز ها در تلاش هستند.

از این رو پنجه های کربنی بهترین و نوین ترین نوع از پروتز ها به شمار می روند که زندگی را برای این افراد راحت تر خواهند کرد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پنجه های کربنی و ویژگی های آنها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع پنجه های کربنی که برای ساخت پروتزها استفاده می شود؟

انواع پنجه های کربنی در ساخت پروتز ها چیست؟

پنجه های کربنی به پروتز هایی گفته می شود که در قسمت پنجه پا نصب می شوند تا عمل راه رفتن یا فعالیت های دیگر را برای بیماران به سادگی همراه کنند. این پروتز ها همانطور که از نام آنها مشخص است، با متریال فیبر کربن ساخته می شوند تا دوام و مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه و کشش داشته باشند.

ساز و کار این نوع از پروتز ها به گونه ای است که انرژی را در خود ذخیره می کنند و با پخش کردن آن در کل بدن بیمار سبب ایجاد تعادل در راه رفتن وی خواهند شد. همچنین سرعت حرکت او را نیز افزایش می دهند.

کربن موجود در پروتز ها امکان حرکت در شرایط متفاوت مانند انجام ورزش، بالا رفتن از پله ها، چرخش و غیره را به بیمار می دهد و این ویژگی سبب شده است امروزه انواع پنجه های کربنی تولید شوند. در ادامه این مقاله این پنجه ها را بررسی می کنیم.

پنجه کربنی سلسوس

یکی از بهترین و شناخته شده ترین انواع پنجه های کربنی در ساخت پروتز های مصنوعی، پنجه کربنی سلسوس است. این پنجه با دوام و مقاوم کربنی عملکردی بالا دارد و به صورت یکپارچه از تکنولوژی فنر (iST) تشکیل شده است. این تکنولوژی سبب می شود تا به اندام قطع شده در زمان حرکت ضربه کمتری وارد شود. این پنجه با دارا بودن پاشنه فعال، به راحتی روی زمین قرار می گیرد و سبب انتقال نیرو به صورت یکپارچه می شود.

به عبارت دیگر زمان خم شدن پلانتار، پنجه کربنی سلسوس فشرده می شود و فنر موجود پنجه را به سمت پایین و روی زمین هدایت می کند. در حالت خمشی این نوع از پروتز های پنجه کربنی، فنر موجود در پاشنه جهت حفظ تماس با زمین از هم جدا می شود. از این رو انرژی ذخیره شده را به واسطه مچ پا به سمت عقب هدایت می کند تا پنجه کربنی به راحتی روی زمین قرار گیرد و عملکردی طبیعی داشته باشد. بنابراین حرکت با این پنجه ها بسیار شبیه به پای واقعی است.

انواع پنجه های کربنی که برای ساخت پروتزها استفاده می شود؟

ویژگی های پنجه کربنی سلسوس

  • دوام بالا؛
  • عملکرد طبیعی و آناتومیکی؛
  • مناسب برای بیماران دارای وزن کم تا متوسط؛
  • دارای وزن کم و سبک؛
  • راحتی بیمار در زمان حرکت؛
  • دارای فناوری ist جهت ایجاد طول صاف تر در زمان ایستادن؛
  • پایداری بیشتر با زاویه انحراف ۶۵ درصدی پلانتر و خمش پشتی؛
  • دارای حرکت چند محوری با یک مرکز چرخش در مچ پا.

پنجه کربنی داینامیک Epirus

یکی دیگر از انواع پنجه های کربنی که مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب کرده است، پنجه کربنی داینامیک Epirus نام دارد. این نوع از پنجه ها در واقع پاهای مصنوعی چند محوری عنوان می شوند که جهت انجام فعالیت های سطح ۳ کاربرد دارند. پنجه کربنی اپیروس از یک مفصل مچ پا بیومیمتیک تشکیل شده اند که با فنرهای کربن الکتریکی سازگاری کاملی دارد. از این رو در زمان راه رفتن بیمار تقارن فوق العاده و انرژی بسیاری ایجاد خواهد شد.

این نوع از پنجه کربنی برای بیماران بزرگسال با وزن حداکثر ۱۲۵ کیلوگرم مناسب است. ارتفاع پاشنه پنجه اپیروس در حدود ۱۰ و ارتفاع ساخت آن ۸۵ میلی متر عنوان می شود. این اندازه نشان از انطباق راحت آن با زمین و پخش انرژی در بدن افراد می دهد. از این رو راه رفتن با این نوع از پروتز های پنجه کربنی بدون هیچ گونه درد و ناراحتی صورت می گیرد. پایداری این نوع از پروتز ها نیز به واسطه پایه ای که در قسمت پاشنه پا وجود دارد، به راحتی امکان پذیر است.

انواع پنجه های کربنی که برای ساخت پروتزها استفاده می شود؟

پنجه کربنی Terion

اگر بخواهیم درباره انواع پنجه های کربنی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم باید بگوییم که پنجه کربنی Terion از جمله بهترین نمونه از این محصولات به شمار می رود که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و ظاهر طبیعی که دارد، مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است.

این انواع پنجه های کربنی وزنی بسیار سبک دارند و جهت انجام فعالیت هایی با تحرک کم تا متوسط طراحی شده اند. آداپتور آلومینیوم بسیار سبک و مقاوم، فنر فایبرگلاس موجود در پاشنه و انگشتان پا همراه با پایه فوم موجود در این پنجه کربنی سبب می شود تا بیمار در زمان راه رفتن از تعادل مناسبی برخوردار شود و قدم هایی راسخ و کنترل شده بردارد.

انعطاف پذیری این پنجه های کربنی به گونه ای است که امکان انجام حرکت های چند محوری را روی سطوح متفاوت برای بیمار فراهم می کند. وجود فوم، ضربه های احتمالی را در زمان راه رفتن کنترل کرده و به صورت انرژی در سطح بدن بیمار منتقل خواهد کرد.

انواع پنجه های کربنی که برای ساخت پروتزها استفاده می شود؟

پای مصنوعی Horizon HD

از جمله انواع پنجه های کربنی که به صورت پروتز های مصنوعی به تولید می رسند، پای هوریزون HD است. این نوع از کامپوزیت های فیبر کربن، دارای پوششی از جنس تیتانیوم هستند و با تکنولوژی های به روز College Park تولید می شوند. از آنجایی که این نوع از انواع پنجه های کربنی مقاومت بالایی دارند، از آنها در انجام فعالیت های ورزشی با ضربه زیاد استفاده می شود.

این پنجه ها به صورت داینامیک تولید خواهند شد و در طراحی آنها از پاشنه و انگشت فنری استفاده می شود. از این رو قدرت و سرعت بالایی را در زمان راه رفتن بیمار به ارمغان خواهند آورد. استفاده از تیتانیوم با درجه مقاومت بالا سبب دوام این نوع از پنجه های کربنی و محدودیت وزن بالای آنها می شود.

از جمله ویژگی های بسیار مهمی که در این نوع از انواع پنجه های کربنی به چشم می آید، وزن کم و سبک، بازده انرژی بالا، پویایی فوق العاده، روکش ضد زنگ و با دوام، پوسته زیبا با خاصیت ضد میکروبی و راحتی منحصر به فردی است که برای افراد در انجام کلیه فعالیت ها به ارمغان خواهد آورد.

انواع پنجه های کربنی که برای ساخت پروتزها استفاده می شود؟

در نتیجه…

در این مقاله سعی کردیم درباره انواع پنجه های کربنی در ساخت پروتز ها مطالبی را ارائه دهیم تا با مطالعه آنها نوع مناسبی از این پنجه های کربنی را انتخاب کنید. هر پنجه کربنی به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، جهت انجام فعالیت های متفاوت به کار می رود. بنابراین در ابتدا باید با پزشک خود در این زمینه مشورت های لازم را انجام دهید تا پروتزی مناسب با شرایط خود را تهیه کنید.

Source: www.ar.pinterest.com, www.spsco.com, www.shop.ottobock.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.