یکی از خواسته های قلبی والدین این است که فرزندان آن ها به بهترین شکل ممکن بزرگ شوند و مشاهده سلامت و موفقیت آن ها شادی مضاعفی را برای آن ها ایجاد می کند. پرورش فرزند امری است که با مخاطرات فراوانی از جمله شب بیداری، استرس درونی و زمان بندی های کارهای فراوان در هم آمیخته می شود.

عشق والدین به فرزندشان بی انتها است. بنابراین اگر بفهمند که کودک آن ها بیمار است یا اینکه با یک ناتوانی در زندگی خود روبه رو خواهد بود؛ این مسئله به کابوس زندگی آن ها تبدیل می شود. با این حال آن ها مجبورند که بخاطر فرزند خود در کنار او باشند و این مسئله را تحمل کنند. در مورد کودکانی که به دلیل یک سانحه یا به صورت مادرزاد دچار نقص عضو هستند؛ این موضوع پررنگ تر می شود. والدین عزیز با مطالعه این نوشته  فرزندان خود را با نصب پروتز بالای زانو آشنا خواهندکرد.

سی چطور کودکان را برای نصب پروتز بالای زانو آماده کنیم؟

ایجاد آمادگی جهت نصب پروتز بالای زانو برای کودکان

رشد و تحولات مختلف بدن یک انسان به اندازه کافی برای کودک چالش برانگیز است. بنابراین زمانی که یک کودک با نقص عضو نیز روبه رو باشد؛ با موانع زیادی مواجه می شود. با گذشت زمان او احساس می کند که هر فعالیت ساده  و روزمره ای همچون ورود به مدرسه و غیره برای او سخت و مشقت بار است. در این رابطه دغدغه های زیر وجود دارد.

  • آیا ممکن است که کودک مجددا دچار آسیب دیدگی شود؟
  • این موضوع تا چه اندازه روی عزت نفس او تاثیر می گذارد؟
  • رابطه او با کودکان دیگر چگونه خواهد بود؟

کمک به کودک جهت رویارویی با نقص عضو و نصب پروتز بالای زانو چه در داخل مدرسه و چه در خارج از آن فاکتور مهمی است که روی روند درمانی او تاثیر می گذارد. در ادامه چندین روش جهت کمک به کودک در این مورد بیان شده است.

ایجاد آمادگی در کودک و والدین

نقص عضو در هر سنی یک شوک بزرگ برای فرد ایجاد می کند و کنار آمدن با آن بسیار دشوار است. این مشکل نه تنها خود فرد بلکه اطرافیان او را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. با توجه به اینکه این مسئله یک حقیقت انکارناپذیر است باید خود را جهت رویارویی با آن آماده کنید. این آمادگی در جنبه های مختلفی از جمله احساسی، روانی، ذهنی و جسمی انجام می گیرد و شامل نحوه استفاده از وسایل کمکی مختلفی از جمله نصب پروتز بالای زانو است. عادت کردن به این وسایل کمکی به صبر و پشتکار زیادی احتیاج دارد.

به عنوان پدر و مادر کودکی که دچار نقص عضو در ناحیه بالای زانو شده است شما باید بدانید که راه پرپیچ و خم و سختی را در پیش دارید و در این مسیر نباید ناامید یا خسته شوید. شما باید بدانید اگرچه چالش های زیادی در مسیر وجود دارد اما زندگی همچنان ادامه خواهد داشت. نگرش مثبت و شاد شما به این مشکل و زندگی، تاثیر مستقیمی روی نگرش فرزند شما خواهد داشت. بنابراین اول از همه روی رفتار و طرز فکر خودتان متمرکز باشید.

سی چطور کودکان را برای نصب پروتز بالای زانو آماده کنیم؟

نقش کلیدی دانش و آگاهی

نقش دانش و آگاهی در خصوص نقص عضو و اهمیت نصب پروتز بالای زانو، بسیار مهم و کلیدی است. نخست باید خود، اعضای خانواده و فرزندتان را در مورد قطع عضو و اثرات جانبی آن آگاه کنید.

جداسازی و نصب پروتز بالای زانو را با فرزند خود تمرین کنید و آن را یک عمل عادی برای او جلوه دهید که از این کار خجالت نکشد. پروتزها به دستورالعمل های خاصی جهت نگهداری نیاز دارند. حتما نحوه نگهداری صحیح آن ها را از پزشک جویا شوید و به فرزند خود نیز آموزش دهید.

فرزند خود را جهت انجام پیاده روی به محل های مختلف ببرید و به همراه او از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. آنقدر این کارهای روزمره را با هم انجام دهید که برای او عادت شود و قادر باشد که به تنهایی نیز این امور را انجام دهد.

اگر کودک شما به مدرسه یا مهدکودک می رود؛ با دبیر یا معلم او صحبت کنید و متذکر شوید که به او توجه ویژه ای داشته باشند ولی نباید رفتار آن ها با او نسبت به دیگر دانش آموزان متفاوت باشد و او را به دلیل نقص عضو و نصب پروتز بالای زانو جدا از بقیه ببینند.

عادی سازی واکنش های اطرافیان

یک گفتگوی رک و راست و شفاف با کودک خود داشته باشید و طی آن در مورد واکنش هایی که ممکن است از کودکان دیگر و حتی بزرگترها دریافت کند؛ برای او توضیح دهید. متاسفانه قرارگیری در مواجه با زور و خشونت و قلدری دیگر همکلاسی ها مسئله ای است که حتی کودکان سالم نیز با آن مواجه می شوند.

کودکانی که دچار نقص عضو شده اند و مجبور به استفاده و نصب پروتز بالای زانو هستند؛ باید نحوه برخورد مناسب با نگاه های خیره دیگر افراد و خشونت های کلامی و رفتاری دیگران را بیاموزند. توجه به نکات زیر در این خصوص کمک کننده هستند.

  • ارتباطات کلامی از مشت و دعوا قدرتمندتر است. بنابراین به کودک خود آموزش دهید که با جسارت تمام در مورد اتفاقی که برای او رخ داده است؛ صحبت کند و دلیل استفاده از پروتز را برای دیگران نیز شرح دهد.
  • بدانید و به کودک خود نیز یادآوری کنید که اکثر کودکان مهربان و دلسوز هستند و نیازی نیست که از رفتار و برخورد دیگران بترسند.
  • به آن ها تاکید کنید که آن ها خاص، قوی و دوست داشتنی هستند و دوستان زیادی پیدا خواهندکرد.

سی چطور کودکان را برای نصب پروتز بالای زانو آماده کنیم؟

تقویت شجاعت و عزت نفس

فرزند خود را تشویق کنید که در مورد افکار و احساسات خود صحبت کند. توجه کنید که مشکل نقص عضو در پا و نصب پروتز بالای زانو نباید راهی جهت جلب توجه برای او شود. کودک شما تنها باید راهی جهت رفع ترس خود پیدا کند و زندگی با این شرایط را بیاموزد.

با انجام نقاشی، شرکت در کلاس هایی همچون کیک بوکسینگ، مراقبه و غیره کودک قادر به دفع انرژی های منفی خود خواهد شد.

اینکه بگویید برای شنیدن افکار، عقاید و حتی ترس های او در مدرسه و خانه همیشه گوش شنوایی وجودارد؛ قطعا به او قوت قلب می دهد.

آموزش مستقل زیستن

بسیاری از والدین با محبت بی جا، کودکان را وابسته به خود بار می آورند. این اتفاق برای والدینی که کودکانشان نقص عضو دارد نیز وجود دارد و شدیدتر است. جهت تمرین برای این کار، به فرزند خود آموزش دهید که خودش نصب پروتز بالای زانو را انجام دهد و شما هیچ دخالتی در انجام این کار نداشته باشید. هیچ اشکالی ندارد اگر در ابتدای کار حرفه ای نباشد. با اشتباهات مکرر بالاخره نحوه استفاده صحیح را یاد می گیرد. مهم این است که مستقل بودن را بیاموزد. به این خاطر که شما همیشه در کنار او نیستید.

به غیر از نصب و جداسازی پروتز، کودک باید یاد بگیرد که چگونه با نصب پروتز بالای زانو کارهای روزمره خود را بدون کمک دیگران انجام دهد و در اجتماع نیز حضور پیدا کند.

سی چطور کودکان را برای نصب پروتز بالای زانو آماده کنیم؟

سخن پایانی

از دست دادن یکی از اعضای بدن برای هر شخصی بسیار ناراحت کننده است. در کودکان این ناراحتی صدچندان خواهد بود و والدین آن ها را نیز نگران یا حتی افسرده و مستاصل خواهدکرد. با این حال باید بدانید که زندگی تمام نشده است و هر کاری راه حلی دارد. در این نوشته چندین راهکار به والدین داده شد که با استفاده از آن کودکان خود را جهت نصب پروتز بالای زانو آماده کنند.

در مرحله اول شما به عنوان والدین یک کودک دارای نقص عضو باید این موضوع را بپذیرید و به کودک نیز در پذیرش آن کمک کنید. آگاهی خود را از مشکلاتی که در پیش دارید و راهکارهای آن بالا ببرید. با کودک خود در مورد رفتارهای احتمالی و سوالات اطرافیان صحبت کنید.

با تشویق او به بیان احساساتش، شجاعت و عزت نفسش را بالا ببرید. به او آموزش دهید که چگونه پروتز خود را نصب و حذف کند و با آن در محافل عمومی حضور پیدا کند.

Source: www.bioadvanceoandp.com, www.beaconpo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.