پروتزها جزو ابزاری در علم پزشکی به حساب می آیند که از زمان روی کار آمدن آن ها، امید به زندگی در افراد دارای نقص عضو نیز بیشتر شده است. علت آن نیز کارکرد پروتزها بیان می شود که در پوشاندن عیوب افراد دارای معلولیت های مختلف بسیار موثر است. همانطور که می دانید پروتزها انواع مختلفی دارند که از میان آن ها به پروتز بالای زانو اشاره می کنیم. اغلب کسانی که قصد سفارش پروتز بالای زانو را دارند با سوالاتی رو‌به‌رو می شوند.

به عنوان مثال نمی دانند که هنگام سفارش پروتز بالای زانو باید به چه نکاتی توجه کنند و چه بخش هایی از پروتز از اهمیت بیشتری برخوردار است. البته توجه داشته باشید که برای انتخاب بهترین نوع از پروتز زیر زانو می بایست حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. ما نیز تصمیم گرفته ایم در این مقاله به سوالاتی که پیش روی افراد دارای نقص است، پاسخ مناسب دهیم. در صورتی که به کسب اطلاعات درباره نکات لازم هنگام انتخاب و خرید پروتز بالای زانو علاقه دارید، با ما همراه شوید.

برای سفارش پروتز بالای زانو چه نکاتی اهمیت دارد؟

هنگام سفارش پروتز بالای زانو به عملکرد و کیفیت اجزای آن توجه کنید

زمانی از پروتز بالای زانو استفاده می شود که فردی به دلایل مختلف دچار قطع عضو در ناحیه زانو شده باشد. در این صورت بر اساس تشخیص پزشک یکی از بهترین راه حل ها نصب پروتز زیر زانو خواهد بود. اما سفارش پروتز بالای زانو نیاز به برخورداری از اطلاعاتی دارد که آگاهی داشتن از آن ها شما را در انتخاب بهترین نوع پروتز یاری خواهد داد. بنابراین در این بخش قصد داریم شما را با نکاتی درباره اجزا پروتز بالای زانو آشنا کنیم که می بایست آن ها را هنگام خرید و سفارش این نوع پروتزها در نظر بگیرید.

کیفیت سوکت پروتزها را جدی بگیرید

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در سفارش پروتز بالای زانو از آن ها اطلاع داشته باشید، نوع و کیفیت سوکت پروتز است. سوکت به بخشی از پروتز بالای زانو گفته می شود که باقی مانده زانوی فرد معلول را در بر می گیرد. بنابراین کیفیت موادی که در ساخت آن ها به کار می رود، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این باره باید نکته ای را در نظر بگیرید. سوکت ها از مواد مختلفی تشکیل می شوند و انتخاب بهترین نوع آن ها می بایست با مشورت پزشک انجام شود.

از ویژگی هایی که سوکت ها باید داشته باشند، تحمل وزن بالا محسوب می شود. تمامی وزن افراد سالم به پای آن ها اعمال می شود و به همین دلیل به پا قلب دوم نیز گفته می شود. در نتیجه پروتزها نیز برای آنکه قابلیت استفاده برای افراد معلول را داشته باشند، بهتر است وزن های بالا را تحمل کنند. در نتیجه با توجه به وزن خود نسبت به سفارش پروتز بالای زانو اقدام کنید.

مواد تشکیل دهنده سوکت های پروتز بالای زانو معمولا ترموپلاستیک ها یا لمینت ها هستند که بسته به نوع آسیب دیدگی فرد باید انتخاب شوند. اگر پروتز بالای زانوی موردنظر شما از مواد مناسبی ساخته نشده باشد، ممکن است در طولانی مدت باعث بروز بیماری هایی نظیر آرتروز یا آسیب دیدگی های پوستی شود. این مسائل آینده فرد دارای نقص عضو را تحت تاثیر قرار می دهد و واکنش های بافتی را امکان پذیر خواهد کرد.

برای سفارش پروتز بالای زانو چه نکاتی اهمیت دارد؟

نکاتی که در رابطه با لوله شین باید در نظر بگیرید

آنچه که به عنوان هدف ساخت پروتز بیان می شود فراهم آوردن راحتی و آرامش افراد دارای نقص عضو علاوه بر پوشاندن عیب آن هاست. یکی از مهم ترین بخش های پروتز که احساس آرامش را به شخص القا می کند، لوله شین نام دارد. لوله شین ابزاری برای ایجاد ارتباط میان سوکت پروتز و بخش های پایین تر آن محسوب می شود. بنابراین ثبات پروتز توسط نوع مواد و طراحی این ابزار تعیین خواهد شد. پس باید هنگام سفارش پروتز بالای زانو به فرم لوله شین توجه کنید و راحتی خود را هنگام استفاده از پروتز در اولویت قرار دهید.

علاوه بر انکه افراد برای جلوگیری از نشان دادن عضو از بین رفته پروتز را به کار می گیرند، اهداف دیگری نیز از انتخاب و خرید پروتز بالای زانو دارند. مهم ترین اهداف کسانی که دچار قطع عضو شده اند، درواقع افزایش عملکرد و امید به زندگی بیان می شود. در نتیجه نباید پروتز بالای زانو انتخابی شخص در هنگام انجام کارهای روزمره مشکلی را ایجاد کند و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد.

توجه به عملکرد صحیح مفصل زانو

وسیله ای که میان پنجه و لوله شین در پروتز اتصال ایجاد می کند، با نام مفصل زانو شناخته شده است. این مفصل را به دو صورت متحرک و ثابت طراحی کرده اند که با توجه به آسیب دیدگی فرد و دستور پزشک، می بایست نسبت به سفارش پروتز بالای زانو با مفصل مناسب اقدام کرد. در صورتی که مفصل زانوی ثابت را بر می گزینید، بهتر است به نوع اهرم تنظیم کننده آن توجه کنید. زیرا هنگام نشستن وظیفه بسته شدن زانو برای راحتی شما بر عهده تنظیم کننده پروتز خواهد بود.

برای سفارش پروتز بالای زانو چه نکاتی اهمیت دارد؟

به ویژگی های پنجه پروتز در هنگام خرید توجه کنید

در ساخت پروتز ابزاری که طراحی آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است و مطابق با استانداردهای تایید شده باشد، پنجه پروتز نام دارد. این وسیله به دلیل تماس مستقیم با زمین باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشد که توجه به آن هنگام سفارش پروتز بالای زانو به شما در افزایش کارکرد روزانه کمک بسیاری خواهد کرد. به عنوان مثال پنجه پروتز باید قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته باشد که هنگام راه رفتن بر سطوح ناهموار سبب افتادن فرد دارای معلولیت نشود.

به کمک پزشک متخصص، سفارش پروتز بالای زانو را با اطمینان خاطر انجام دهید

پروتز یکی از مهم ترین ابزارهای پزشکی برای افزایش امید به زندگی و کارکرد افراد دارای نقص عضو محسوب می شود. پروتز بالای زانو نیز یکی از انواع این پروتزهاست و برای افرادی به کار می رود که از قسمت بالای زانو پای خود را از دست داده اند. سفارش پروتز بالای زانو یکی از معضلاتی به حساب می آید که افراد دچار قطع عضو به ناچار باید با آن دست و پنجه نرم کنند.

به همین دلیل در این مقاله تلاش کرده ایم شما را با برخی نکاتی که می بایست در هنگام سفارش پروتز بالای زانو به آن ها توجه شود، آشنا کنیم. یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده پروتز بالای زانو که هنگام انتخاب پروتز باید به مواد سازنده آن دقت کنید، سوکت نام دارد.

سوکت ها زانوی باقی مانده از قطع عضو را پوشش می دهند. به کار نبردن مواد مناسب برای ساخت آن ها سبب بروز آسیب های پوستی و واکنش های بافتی خواهد شد که هر کدام از این موارد به تنهایی سبب بروز مشکلات جبران ناپذیری در آینده خواهند بود. بخش دیگری از پروتز بالای زانو که هنگام خرید و سفارش باید مورد توجه قرار بگیرد، به لوله شین معروف است.

بخش های دیگری نیز وجود دارند که باید تمامی موارد نظیر مواد تشکیل دهنده، میزان تحمل بار و مواردی از این قبیل را هنگام انتخاب پروتز بالای زانو در نظر بگیرید. بهترین راه برای اطمینان از انتخاب مناسب این نوع پروتز، مشورت با پزشک متخصص در این زمینه بیان می شود.

برای سفارش پروتز بالای زانو چه نکاتی اهمیت دارد؟

Source: www.oandplibrary.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.