فواید پنجه های کربنی به دلیل ویژگی هایی که دارند، امروزه بیش از پیش قابل درک است. پروتز هایی که به صورت پنجه های کربنی به تولید می رسند، عملکردی بسیار نزدیک به پای طبیعی افراد دارند و از رسیدن آسیب به اندام های دیگر آنها جلوگیری می کنند. فیبر کربن متریال بسیار مناسبی است که انعطاف پذیری بالایی دارد و در زمان حرکت از اتلاف انرژی بیمار می کاهد. از این رو فواید این پروتز ها در زندگی این افراد به راحتی قابل رویت است.

جهت دستیابی به نتیجه ای موثر در زمان استفاده از این پروتز ها، انجام نکات زیر به بیمار کمک می کند، بهبودی و تقویت پروتز های خود را به طور منظم انجام دهد تا کارایی بالاتری را از آنها دریافت کند. در ادامه این مقاله نکات مورد نظر جهت افزایش فواید پنجه های کربنی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

فواید پنجه های کربنی را با به کارگیری این نکات بیشتر کنید!

نکات مهم در به حداکثر رساندن فواید پنجه های کربنی

همانطور که می دانید، پروتز های پنجه کربنی برای بهبود زندگی افرادی که داری قطع عضو هستند به کار می روند. این محصولات به دلیل طراحی پیشرفته ای که دارند، زندگی را برای بیماران دارای قطع عضو راحت تر کرده اند. با این حال برخی از افراد هنوز با این نوع از اندام های مصنوعی بیگانه هستند و استفاده از آنها را به تاخیر می اندازند.

این بیماران باید با این واقعیت تلخ کنار بیایند تا عضو مصنوعی را مانند یکی از اندام خود بپذیرند. در واقع پذیرش واقعیت اولین اقدامی است که این افراد باید انجام دهند. در این صورت فواید پنجه های کربنی را در زندگی خود بهتر مشاهده خواهند کرد. به همین دلیل در ادامه نکات و مواردی را ذکر می کنیم تا به بیمارانی که دارای پنجه کربنی هستند، جهت داشتن زندگی راحت تر کمک کنیم.

پیروی از دستورات پزشک

اولین نکته ای که بیماران باید بعد از دریافت پنجه های کربنی رعایت کنند، توجه به توصیه های پزشک اندام های مصنوعی است. پزشکان در مورد نحوه استفاده این محصولات اطلاعات مناسبی را در اختیار بیماران قرار خواهند دارد. پیروی از دستورات پزشک و انجام به موقع آنها به بیماران کمک می کند تا فواید پنجه های کربنی را به سرعت مشاهده کنند. این توصیه ها شامل موارد زیر می شود:

  • بررسی اندام قطع شده به صورت روزانه؛
  • تمیز کردن آستر پروتز های پنجه کربنی؛
  • استفاده از جوراب های مصنوعی جهت حفظ تناسب پنجه های کربنی؛
  • استفاده از کوچک کننده اندام در طول شب جهت کاهش تورم اندام قطع شده و عدم تغییر در قالب؛
  • انجام فعالیت های فیزیوتراپی و توانبخشی بعد از نصب پروتز پنجه کربنی.

فواید پنجه های کربنی را با به کارگیری این نکات بیشتر کنید!

سهل انگاری نکردن در مواقع ضروری

برخی از افراد ممکن است پوستی حساس داشته باشند و این امر در زمان استفاده از پروتز ها وضعیت نامناسبی را برای آنان ایجاد کند. اطلاع به پزشک در این زمینه یکی از مهمترین نکاتی است که بیماران در جلسات مشاوره باید به آن توجه کنند.

پزشک در این صورت راهکارهای مناسبی را به این افراد پیشنهاد خواهد داد تا از ایجاد هرگونه حساسیت پوستی در بدن آنها جلوگیری شود. با این حال اگر کوچکترین مشکل پوستی با نصب این پروتز ها ایجاد شد، این افراد نباید در این زمینه سهل انگاری کنند تا مسئله ای کوچک تبدیل به معضلی بزرگ شود. برای این منظور منتظر ماندن جهت رسیدن زمان ملاقات تعیین شده امری بیهوده است.

انجام حرکت های فیزیوتراپی به صورت مرتب

فواید پنجه های کربنی زمانی مشخص می شود که بیمار به طور مرتب حرکات فیزیوتراپی را انجام دهد. مراجعه به مراکز توانبخشی یکی از بهترین راه حل هایی است که به این افراد کمک می کند تا راحت تر با این اندام های مصنوعی کنار بیایند.

در واقع انجام فیزیوتراپی به تثبیت  این پروتز ها در عضو قطع شده کمک بسیاری خواهد کرد. همچنین نحوه راه رفتن با پنجه های کربنی مهمترین مزیت فیزیوتراپی عنوان می شود. پزشک فیزیوتراپیست با راهنمایی های تخصصی و حرفه ای خود به بیماران کمک می کند تا فواید پنجه های کربنی را در زندگی خود بهتر درک کنند.

آزمون و خطا در پوشیدن پروتز ها

جهت استفاده سریع تر از این اندام های مصنوعی، بیمار باید به طور مداوم پوشیدن و در آوردن این پروتز ها را انجام دهد. این آزمون و خطا به آنها کمک می کند تا نحوه اتصال صحیح آن را به پای خود بیاموزند. از این رو راحت تر متوجه فواید پنجه های کربنی خواهند شد.

در این راستا ممکن است نیاز به پوشیدن جوراب های مصنوعی قبل از اتصال پروتز ها باشد. در صورتی که این آزمون و خطا صورت نگیرد، فرد جهت پوشیدن این اندام ها با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.

فواید پنجه های کربنی را با به کارگیری این نکات بیشتر کنید!

انجام فعالیت های ورزشی

از آنجایی که افراد دارای قطع عضو از انرژی کمتری نسبت به سایر افراد جهت انجام فعالیت های خود برخوردار هستند، از این رو ورزش به افزایش نشاط و شادابی آنها کمک بسیاری خواهد کرد. فعالیت های ورزشی بعد از دریافت پروتز های مصنوعی مزیت دیگری نیز دارند.

در واقع افزایش قدرت عضلات یکی از مهمترین عواملی است که به راه رفتن طبیعی این افراد با این اندام ها کمک می کند. عضلات قدرتمند در ایجاد تعادل در زمان راه رفتن بسیار موثر هستند. از این رو فواید پنجه های کربنی با انجام ورزش های توصیه شده توسط پزشک افزایش خواهد یافت.

شرکت در گروه های پشتیبانی

افرادی که در یک وضعیت جسمی یا روحی به سر می برند، به عنوان گروه پشتیبان تاثیر بسیار زیادی در روند زندگی یکدیگر خواهند گذاشت. بیمارانی که داری قطع عضو هستند، نیاز به گفت و گو در مورد تجربه های مشابه دارند. از این رو احساس امنیت و آرامش بیشتری خواهند کرد و امید به زندگی در آنها افزایش خواهد یافت. حمایت از این افراد سبب نتیجه بخش بودن فواید پنجه های کربنی می شود.

پوشیدن منظم پروتز های پنجه کربنی

فواید پنجه های کربنی زمانی قابل مشاهده است که با اندام قطع شده بیمار هماهنگ شوند و به طور منظم مورد استفاده قرار گیرند. در واقع پوشیدن این پروتز ها سبب می شود تا افراد به آنها عادت کنند و راحت تر قادر به پذیرش آنها به عنوان اندام جدید باشند. در صورت احساس راحتی با این پروتز ها حتی پوشیدن آنها در زمان خواب بلامانع است.

فواید پنجه های کربنی

ایجاد تعادل در وزن

میزان مفید بودن پروتز های پنجه کربنی با وزن بیماران ارتباط مستقیمی دارد. برخی از پروتز ها دارای محدودیت وزن هستند. به عبارت دیگر تحمل هر پروتز در برابر فشاری که به آن وارد می شود، میزانی مشخص است. از این رو افزایش وزن یکی از معضلاتی است که سبب فشار به عضو قطع شده و ایجاد درد در افراد می شود. داشتن رژیم غذایی سالم همراه با فعالیت های مناسب، در تعادل وزن تاثیر بسیاری خواهد گذاشت.

درنتیجه…

در این مقاله سعی کردیم بیماران دارای قطع عضو را با نکات مهمی آشنا کنیم تا فواید پنجه های کربنی برای آنها به راحتی قابل درک باشد. این افراد باید با استفاده مداوم از این پروتز ها به پوشیدن آنها عادت کنند. در صورت بروز هرگونه مشکلات پوستی مراجعه به پزشک باید در اسرع وقت انجام شود. همچنین داشتن دیدی مثبت به زندگی سبب می شود تا امید و انگیزه آنها افزایش پیدا کند و راحت تر با اندام جدید خود ارتباط برقرار کنند.

Source: www.opcenters.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *