چه عواملی سبب می شود که به عنوان یک قطع عضو اعتماد بنفس داشته باشیم؟ افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف دچار قطع عضو پا شده و با داشتن پروتز بالای زانو زندگی می کنند. در بین این افراد تعداد زیادی از آن ها به دلیل مشکل پیش آمده فاقد اعتماد بنفس هستند. اما به راستی چرا باید چنین موضوعی سبب نبود اعتماد بنفس ما شود؟

هدف ها، انگیزه ها، سلامتی و نعمت های بی شماری در این دنیا و در درون ما وجود دارد که تنها وجود یکی از آن ها برای داشتن اعتماد بنفس ما کافی است. اما از آن جا که تمرکزمان روی نداشته هایمان معطوف شده است، فقدان اعتماد بنفس را درون خود احساس می کنیم. در این مطلب ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که با دانستن و رعایت آن ها اعتماد بنفس خود را حفظ کرده و از زندگی خود لذت می برید؛ از این رو در ادامه با ما باشید.

حفظ اعتماد به نفس حتی با داشتن پروتز بالای زانو

داشتن پروتز بالای زانو و مثبت نگری

افکار منفی به شما اجازه لذت بردن از داشته هایتان را نمی دهند، بدین ترتیب باید آن ها را دور ریخته و فکرهای مثبت را جایگزین آن ها کنید. گرچه ممکن است به فکر های منفی عادت کرده باشید و این تغییر برای شما سخت باشد، اما به کیفیت زندگی که در آینده انتظار شما را می کشد می ارزد.

بهترین روش برای کنار گذاشتن افکار منفی، بازسازی آن ها با افکار مثبت است؛ همیشه احساس ما بیشتر از شرایط مان در کیفیت زندگی تاثیر می گذارد؛ فرض کنید شخصی به داشتن پروتز بالای زانو من خیره شده است اگر من تصور کنم که او به حال من افسوس می خورد، قطعا تصور من احساس ناخوشایندی را درونم ایجاد می کند. اما اگر تصور کنم پای پروتزی من برای اوجالب است قطعا احساس بهتری را در طول روز خواهم داشت و البته دقیقا فکر دوم نیز درست تر است؛ چرا که مردم بیش از هر چیزی کنجکاو هستند و راه رفتن با پروتز برایشان بیشتر جالب است.

بر اهداف خود مصمم باشید

هنگامی که برای رسیدن به هدف خاصی در تلاش هستید، با چالش های زیادی روبه رو می شوید که به مرور یک به یک آن ها را از سر می گذرانید، این موضوع بعد از رد شدن از چالش ها، احساس اعتماد بنفس را در شما بیدار می کند.

فراموش نکنید که همه چالش ها فیزیکی نیستند؛ گاهی تنها خوردن غذای سالم خود چالشی لازم و البته تاثیر گذار در اعتماد بنفش ما است. نداشتن یا داشتن پروتز بالای زانو تاثیری در رسیدن به هدف ما ندارد؛ تنها عاملی که به تحقق هدف ما کمک می کند درست در درون ما جای گرفته است.

اگر هدف بزرگی در زندگی دارید، بدانید که برای تحقق آن ابتدا باید به مجموعه ای از اهداف کوچک خود برسید. بنابراین در رسیدن به خواسته خود در دورن خود تمرکز کرده و مصمم رفتار کنید. برای داشتن روحیه ای مصمم، تمرین ها و چالش های گوناگونی را ایجاد کنید؛ به یاد داشته باشید که چالش ها همیشه نباید خاص باشند، بلکه تنها بیدار شدن در تایم مشخصی از روز، امتحان اتفاقات جدید و مواردی از این قبیل نیز چالش به حساب می آید.

حفظ اعتماد به نفس حتی با داشتن پروتز بالای زانو

هرگز نگران نگاه و نظر دیگران نباشید، حتی با داشتن پروتز بالای زانو

نادیده گرفتن نظر دیگران کار آسانی نیست؛ به گونه ای که حتی افرادی که در این نادیده گرفتن خبره شده اند، همچنان گاهی پیش می آید که موضوعی سبب رنجش آن ها شود. بدین ترتیب برای خیلی از افراد همیشه  داشتن پروتز بالای زانو خود را پنهان می کنند و اگر فردی متوجه این موضوع شود، بشدت به عکس العمل و رفتار او دقت می کنند. این کار، عملی اشتباه است؛ بهترین روش زندگی آن است که برای خود زندگی کنید. اگر نقطه ضعف شما این است که هیچ فردی متوجه نقض عضو شما نشود، درست خلاف آن رفتار کنید و کم کم پروتز پای خود را به نمایش بگذارید؛ خواهید دید که به مرور مطلع شدن دیگران از اوضاع شما، تاثیر عمیقی روی شما نمی گذارد.

تمرین دیگری که سبب می شود نگاه دیگران تاثیرکمتر روی شما  داشته باشد، شناخت نقاط قوت خود است. برای شناخت خود ویژگی های مثبت و منفی تان را روی کاغذ بیاورید و یاد بگیرید برای یک به یک ویژگی های مثبت خود ارزش قائل  شوید. در این روش اگر ویژگی منفی دارید به عنوان مثال لجباز هستید این لجبازی را روی کاغذ آورده و در مقابلش بنویسید که به لجبازی خود افتخار نمی کنید . همچنین ویژگی مثبت خود را به عنوان نمونه وقت شناسی روی کاغذ بیاورید و بنویسید که به این وقت  شناسی افتخار می کنید. بدین صورت دید بهتری نسبت به خود پیدا کرده و نظر افراد دیگر خاطر شما را مکدر نمی کند.

کوچکترین نعمت ها را جشن بگیرید

در هر سنی که هستید، تا به این لحظه حتی با داشتن پروتز بالای زانو نیز زندگی کرده اید! نفس کشیده ایده، مفید بوده اید و به عنوان یک انسان زیسته اید. برای زندگی کردن نیازی نیست کار خارالعاده ای انجام داده باشید، زیستن خود هنر است. این هنر خود را جشن بگیرید و از خداوند بابت دادن فرصت زندگی شکر گزار باشید.

خوردن فنجانی قهوه، چای یا حتی آب با خیالی آسوده، گرچه شاید عادی به نظر برسد اما بدانید که نعمت های زیادی گرد هم آمده اند که شما در این لحظه بنشینید و نوشیدنی بنوشید. برای جشن گرفتن نعمت های خود حتی کوچکترین آن ها را روزانه لیست کنید  و در پایان روز آن ها را به شیوه های مختلف جشن بگیرید. این حس شادی و شکر نعمت کم کم شما را به وجد آورده و سبب می شود کارهای بزرگ تری انجام دهید و اتفاقات بزرگ تری را جشن بگیرید. بدین صورت با داشتن پروتز بالای زانو نیز از زندگی نهایت لذت را خواهید برد و به تدریج چنان اعتماد بنفسی را در خود احساس خواهید کرد که پیش از این هرگز چنین احساسی را نداشتید.

حفظ اعتماد به نفس حتی با داشتن پروتز بالای زانو

شبکه های اجتماعی و داشته های دیگران را فراموش کنید

حسادت به دیگران موضوعی است که سبب کاهش اعتماد بنفس می شود؛ امروزه به اشتراک گذاشتن لحظات شادی واقعی و غیر واقعی در شبکه های اجتماعی سبب کاهش اعتماد بنفس دیگران می شود، از این رو پیشنهاد می دهیم برای حفظ اعتماد بنفس خود در حد امکان از این شبکه ها دور بمانید.

گاهی دیدن موفقیت و سطح آمادگی جسمانی ورزشکاری سبب برانگیختن احساس حسادت و کاهش اعتماد بنفس در افرادی می شود که به دلایلی از آمادگی جسمانی کمتری برخوردار هستند. اگر شما نیز دچار چنین احساساتی شده اید، بهتر است برای افزایش اعتماد بنفس خود روی نقاط قوت و استعداد های خود تمرکز کرده و با تمرین و تکرار استعدادی را در خود پروش دهید. بدین گونه خواهید دید که با وجود داشتن پروتز بالای زانو، اعتماد بنفس به راحتی به سراغ شما می آید.

سخن آخر

از این مطلب نتیجه می گیریم که نه تنها داشتن پروتز بالای زانو نباید سبب کاهش اعتماد بنفس ما شود، بلکه هیچ نقص دیگری نیز نباید سبب خود کم پنداری ما شود. همانطور که خواندید در این مطلب راهکار های ویژه و صدالبته کارآمدی را برای داشتن اعتماد بنفس به شما آموزش دادیم.

در این مطلب آموختیم انرژی منفی را کنار گذاشته و انرژی مثبت را جایگزین کنیم؛ در هدف خود مصمم بوده و تلاش کنیم، نظر دیگران را با تمرین های گفته شده نادیده بگیریم و تمرکزمان را در استعداد خود معطوف کنیم. برای داشتن زندگی بهتر باید بدانیم که بیشتر از شرایط موجود، احساس درونی ما وجود یا عدم وجود اعتماد بنفس را در ما تعیین می کند.

حفظ اعتماد به نفس حتی با داشتن پروتز بالای زانو

Source: www.unyq.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.