آیا می دانید که پروتز بالای زانو برای چه بیمارانی ساخته می شود؟ آیا تعویض پروتز بالای زانو به معنای دور انداختن پروتز قبلی است؟ چه نشانه هایی مانند زنگ هشدار به بیمار اعلام می کنند که اکنون زمان تعمیر یا تعویض پروتز است؟

این وسیله کاربردی برای کسانی است که بخش اعظمی از پای خود را از دست داده اند و با پروتز امکان حرکت دوباره را خواهند داشت. شاید ندانید ولی معمولا وسایل درمانی که به عنوان جسم خارجی وارد بدن فرد بیمار می شود، دارای تاریخ مصرف هستند و باید تعمیر یا تعویض شوند.

هنگامی که امکان استفاده از پروتز زانو وجود نداشته باشد، شرایط مانند زمانی خواهد بود که قطع عضو صورت گرفته است و ابزار جایگزیم دیگری وجود ندارد. با این توصیفات اگر می خواهید بدانید چه نشانه هایی به عنوان زنگ خطر برای تعویض پروتز زانو به حساب می آیند، با ما در مقاله ای که پیش روی شما قرار دارد همراه باشید و آن را از دست ندهید!

چه نشانه هایی زمان تعویض پروتز بالای زانو را نشان می دهد؟

تعویض پروتز بالای زانو و علائم آن

بیمارانی که با توجه به شرایط و مشکل خود مجبور به استفاده از پروتز های زانو هستند، بایستی نکات مفیدی را در این خصوص بدانند. با توجه به روشی که بیمار در زمان استفاده از این وسیله پزشکی دارد، تعیین می کند که طول عمر آن چقدر باشد.

عمل کردن به نکات مهمی که پزشک معالج اعلام می کند، سهم زیادی در سالم ماندن پروتز زانو دارد. به عنوان مثال هر ساله می بایست برای بررسی دقیق این وسیله به پزشک مراجعه شود و اگر نیاز به تعمیر یا اصلاح بود، این کار توسط متخصص صورت بگیرد.

اوصولا زمانی که دیگر استفاده یا تعمیر پروتز بالای زانو امکان پذیر نباشد، زمان آن رسیده است که آن را تعویض کنید. موضوعات زیادی در حفظ این وسیله با ارزش وجود دارد که میزان کارکرد آن را افزایش می دهد. اینکه در ابتدا محصول خود را از بین درجه اولی ها یا درجه سومی ها خرید کرده باشید، نشان از استحکام و پایداری آن در مدت زمانی کم یا زیاد خواهد بود.

اگر در حال استفاده از این وسیله باشید، بدون شک پزشک به شما پیشنهاد می کند که جهت بازسازی و روغن کاری باید آن را بعد از مدت حداقل یک ساله نزد او ببرید. همه قطعات در پروتز از فلز نیستند و همین موضوع نشان می دهد که مراقبت را باید همه جانبه رعایت کنید.

بعضی از مصرف کنندگان این محصول نمی دانند که راه های نگهداری از آن چگونه است و چندان اهمیتی به این موضوع نمی دهند. پروتز زانو مانند همراهی همیشگی اکثر اوقات همراه بیمار است.

چه نشانه هایی زمان تعویض پروتز بالای زانو را نشان می دهد؟

این نشانه ها مهم است

یکی از نشانه هایی که می گوید باید سراغ تعویض پروتز بالای زانوی خود باشید، این است که این ابزار دیگر تحمل وزن شما را ندارد. این حالت با جابه جایی قطعات چاره پذیر نیست زیرا بیمار دیگر با پروتز راحت نخواهد بود.

زمانی که عدم توازن در پروتز بیرونی پا به وجود آید، دیگر آن عملکرد اصلی را نخواهد داشت. با افزایش وزن و تغییر قطر پا نه تنها دیگر قابل پوشیدن نیست؛ بلکه فشار وارده روی آن مانند سابق نیست و می بایست آن را تغییر دهید.

امکان استفاده از پروتزهای زانو برای مدت های طولانی و سال های متمادی وجود دارد در صورتی که شرایط آن هنوز برای مصرف کننده وجود داشته باشد. درد مداوم در قسمت پاها که در زمان طولانی حذف نمی شود، نشان می دهد که باید ابزار درمان تغییر کند و تعویض پروتز بالای زانو انجام شود.

بیمارانی هستند که نسبت به آلیاژهای به کار رفته در پروتز بالای زانو حساسیت دارند و این حساسیت به مرور زمان آنها را دچار عفونت های شدیدتری می کند. این نکته هم مانند نمونه های دیگر نشان می دهد که باید پروتزی با جنس دیگری انتخاب شود و تعویض صورت بگیرد.

این حساسیت با ورم های روزهای اولیه تفاوت دارد. این مسئله یک موضوع کلی در بین همه بیماران نیست و نوعی آلرژی شخصی به حساب می آید. از همین جهت ممکن است این آلرژی شخصی باشد و برای بیمار دیگری همه چیز عادی باشد.

چه نشانه هایی زمان تعویض پروتز بالای زانو را نشان می دهد؟

پروتز بالای زانوی آسیب دیده و تعمیر آن

در قسمت قبل درباره نگهداری و طول عمر این وسیله پزشکی مطالبی گفته شد. با این حال ممکن است ندانید که وجود صدا در قسمت هایی از آن نیز ممکن است نشان از یک آسیب باشد. در ساخت پروتز کامل زانو از قطعات مختلفی تشکیل شده است.

نکته ای که در خصوص این وسیله باید بدانید این است که نگهداری آن در دمای بالا ممکن باعث دفرمه شدن آن شود و استفاده از آن مشکل ساز شود. از طرفی تمیزکاری پروتز بالای زانو یکی از کارهای بسیار مهم محسوب می شود که نه تنها احتمال بروز عفونت را از بین می برد بلکه عمر قطعات را نیز بیشتر می کند.

روزهای اولیه بدون شک ارتباط برقرار کردن با این وسیله پزشکی دشوار است به طوری که ممکن است مدت کوتاهی بعد از پوشیدن آن دچار ورم یا درد شوید. بهبود استفاده از این وسیله بعد از چند بار آن را از یک وسیله خشک به ابزاری کمکی در حرکت تغییر می دهد.

زمان تعویض پروتز بالای زانو با توجه به تشخیص پزشک خواهد بود که با توجه به کارآیی آن اندازه گیری می شود. بیمار می بایست هنگام استفاده از این وسیله درمانی راحت باشد و چنانچه مشکلی وجود داشته باشد و روند حرکت را مختل کند، زمان تعویض پروتز زانوست.

فواید پروتز زانوی مناسب

از عنوان این بخش شاید کمی دچار تعجب شوید ولی باید بدانید که این ابزار زمانی کارآمد خواهد بود که موجبات بهبودی را فراهم کند. این وسیله درمانی حتی در شرایط هماهنگ با بیمار نه تنها جایگزین مناسبی برای عضو از دست رفته است بلکه روحیه و اعتماد به نفس از دست رفته را نیز التیام می بخشد.

افزایش انگیزه برای برخی از این بیماران آنها را بر آن داشته است که سراغ فعالیت های ورزشی دلخواه مانند دو یا شنا بروند. در چنین حالتی است که بیمار نهایت استفاده از پروتز زانو را در زندگی خود خواهد داشت.

چه نشانه هایی زمان تعویض پروتز بالای زانو را نشان می دهد؟

کلام آخر

در زندگی خود ممکن است افرادی را ببینیم که یک یا هردو پای خود را از دست داده باشند و برای بهبود حرکت خود از پروتز بالای زانو استفاده کنند. وسایلی که به عنوان عضو خارجی و غیر بافتی به نوعی موجب درمان مشکل می شود، طول عمر مشخصی دارند و باید بعد از مدتی آنها را تعویض کرد.

تعویض پروتز بالای زانو هم مانند سایر اعضای مصنوعی باید در زمان مناسب انجام شود و این کار با توجه به تشخیص پزشک متخصص است. اعضای مصنوعی از جنس های مختلف فلزی یا سرامیکی و … ساخته می شوند و مدت بهره برداری از آن ها با یکدیگر تفاوت دارد.

باید بدانید که چنانچه تعمیر یا تعویض قطعات جزئی برای پروتزها امکان پذیر نباشد، زمان تعویض آن فرا رسیده است و می بایست آن را کنار بگذارید. توجه به مراقبت های پزشکی طبیعتا این زمان را طولانی تر خواهد کرد. بیماران با بهره برداری از پروتز توانایی حرکتی خود را به نوعی بازمی یابند.

Source: www.hopkinsmedicine.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.