منافع استفاده از پروتز بالای زانو به قدری زیاد است که افراد کم توان و معلول از آن برای سپری کردن یک زندگی عادی نهایت استفاده را می برند. اما جالب است بدانید حوزه طراحی و ساخت این پروتزها نیز با دردسرهایی رو به رو بوده است و گاهی برخی از این پروتزها به اندازه کافی راحت نیستند. وجود برخی راهکارها به افراد کمک می کند استفاده از پروتز بالای زانو را به اوج کارآیی برسانند.

اگر دچار نقص عضو در قسمت زانو هستید، بهترین راهکار پروتز زانو است که نوعی از پروتزهای بالای زانو محسوب می شود. سعی کنید با شرایط و وضعیت فعلی، خود را وفق دهید. پروتزها برای بازگرداندن توان حرکتی از دست رفته به کار می روند. پروتز وسیله ای است که برای جایگزین کردن عضو از دست رفته بدن استفاده می شود.

این پروتز از مزایای منحصر به فردی برخوردار است که تمام افراد را از این سردرگمی نجات می دهد. قبل از تصمیم گیری درباره جراحی زانو، بهتر است بدانید چگونه منافع استفاده از پروتز بالای زانو را به حداکثر برسانید. در این مطلب ما دقیقا به همین مطلب اشاره کرده ایم.

چگونه منافع استفاده از پروتز بالای زانو را به حداکثر برسانیم؟

چگونه استفاده از پروتز بالای زانو را به اوج کارآیی برسانیم؟

اگر مانند بسیاری از افراد از نقص زانوی خود رنج می برید، مسلما به فکر پروتز زانو هستید، اما در انجام آن دچار شک و تردید شده اید. ممکن است نگران درد، مدت زمان بهبود و عوارض آن باشید؛ اما باید به شما بگوییم نیاز به نگرانی نیست. جراحی زانو به شما کمک می کند درد را کنترل کنید و توانایی خود را بهبود ببخشید.

گاهی آگاهی از برخی نکات به شما کمک می کند که از پروتزهای خود بیشترین بهره‌وری را داشته باشید. در این بخش قصد داریم این نکات جانبی را به شما بیاموزیم و کارآیی این پروتزها را به اوج خود برسانیم. رعایت این نکات کوچک یا درشت را جدی بگیرید!

هیچ فرصتی را برای مراجعه به پزشک از دست ندهید!

اگر با پروتز خود مشکل دارید یا در فرآیند عادت کردن به آن با مشکلاتی مواجه شده اید، منتظر تعیین وقت ملاقات با پزشک نباشید. به محض مشاهده درد یا مشکلی با پزشک خود تماس بگیرید. اگر خیلی منتظر بمانید، یک مسئله کوچک ممکن است به یک مسئله بزرگ تبدیل شود و حوادث ناگواری را برای شما به وجود آورد.

چگونه منافع استفاده از پروتز بالای زانو را به حداکثر برسانیم؟

ورزش را برنامه روتین خود کنید

جراح و فیزیوتراپ درباره برنامه ورزشی در منزل با شما صحبت خواهند کرد. هر دستورالعملی که او به شما می دهد، دنبال کنید. این تاثیر زیادی در بهبودی شما خواهد داشت. در ابتدا، با انجام فعالیت بدنی و ورزش، اهداف کوچکی برای خود تعیین کنید و مراحل آن را به تدریج افزایش دهید.

همیشه خود را به چالش بکشید که هر روز کمی بیشتر کار کنید. با انجام ورزش و فعالیت بدنی بالا این امکان را خواهید داشت که استفاده از پروتز بالای زانوی خود را به اوج قابلیت برسانید.

فیزیوتراپی برای شما یک راهنمای جامع و ارزشمند برای عادت کردن به شرایط فعلی خود به حساب می آید. شما باید نرمش هایی را که فیزیوتراپ برای شما در نظر گرفته است طبق یک برنامه منظم به صورت روزانه انجام دهید.

هدف از انجام این نرمش ها افزایش تحرک و نرم شدن مفصل و افزایش قدرت عضلات اطراف آن است. این نرمش ها باید به مدت دو ماه بعد از جراحی ادامه یابد. طبق گفته پزشک سعی کنید تا آنجا که امکان دارد زانوی خود را خم و راست کنید.

رعایت یک برنامه منظم بسیار مهم است. برای اکثر افراد، این به معنای پیاده روی ۳۰ دقیقه ای دو یا سه بار در روز است. پزشکان ممکن است توصیه کنند ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از زمان خود را به ورزش اختصاص دهید.

هر روز استفاده کنید

یکی دیگر از راه هایی که استفاده از پروتز بالای زانو را برای شما بهینه خواهد کرد این است که پروتز خود را همیشه مورد استفاده قرار دهید. هرچه بیشتر از پروتز جدید خود استفاده کنید، به پوشیدن منظم آن عادت خواهید کرد. اگر از تناسب برخوردار است این فرصت را خواهید داشت آن را در تمام طول روز بپوشید که بدن شما راحت تر و سریع تر به آن عادت کند.

چگونه منافع استفاده از پروتز بالای زانو را به حداکثر برسانیم؟

سعی کنید وزن خود را کنترل کنید

بعد از قطع عضو، احتمالا در دوره نقاهت اولیه باید کمی فعال باشید. شما باید در این مدت از وزن خود مراقبت کنید. زیرا بسته به نوع وزن ممکن است شرایط شما تغییر کند. سعی کنید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید حتی اگر فعالیت زیادی ندارید.

هنگامی که به پروتز عادت کردید، سطح فعالیت شما دوباره بالا می رود. ممکن است چند هفته اول بعد از جراحی تمایلی به غذا خوردن نداشته باشید. با این حال، تغذیه مناسب برای بهبودی شما امری مهم و ضروری محسوب می شود.

سعی کنید خوردن وعده های غذایی و میان وعده های مفید را از همان ابتدا آغاز کنید. هر روز شش تا هشت لیوان آب بنوشید و در وعده ها و میان وعده های غذایی خود از پروتئین هایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، لوبیا و آجیل غافل نشوید.

به دنبال انگیزه مثبت باشید

افرادی که از قطع عضو رنج می برند از درد و شرایط مشترکی برخوردار هستند. گذراندن زندگی روزمره برای فرد تازه وارد ممکن است در بعضی مواقع چالش برانگیز باشد و اطرافیان کمی متفاوت با او برخورد کنند. یک راه عالی برای کمک به این افراد نقض عضو، حمایت و انگیزده دادن به آن هاست.

ملاقات و گفتگو با سایر افراد راهی عالی برای افراد قطع عضو است که به راحتی با شرایط خود کنار بیایند. کمک به افراد نقض عضو و نشان دادن نتایج و پیشرفت ممکن است به انگیزه آن ها کمک کند. افراد نقض عضو ممکن است از درد یا عدم پیشرفت در بهبودی احساس نا امیدی یا بی حوصلگی کند.

تحرک ضعیف ممکن است بر نگرش و احساس ارزشمندی آن ها تاثیر منفی بگذارد. برخی از افراد ممکن است افسردگی بعد از عمل را نیز تجربه کنند. با پشتیبانی و تشویق مداوم روند بهبودی سریع تر انجام می شود. جالب است بدانید نگرش و فکر مثبت در روحیه شما تاثیر مستقیمی می گذارد. این روحیه شاد باعث می شود استفاده از پروتز بالای زانو برای شما منافع بیشتری داشته باشد.

چگونه منافع استفاده از پروتز بالای زانو را به حداکثر برسانیم؟

در نتیجه…

در این مقاله متوجه شدیم چگونه استفاده از پروتز بالای زانو را به اوج کارآیی و قابلیت برسانیم. با این وجود افرادی هستند که از این موضوع کمی گلایه دارند و فکر می کنند که برخورداری از پروتز زانو به معنی پایان زندگی و شروع نا امیدی هاست.

این افراد سخت در اشتباه هستند. زیرا شما این این امکان را دارید که با استفاده از این پروتز به زندگی خود معنای دوباره ببخشید؛ اما حواس خود را جمع کنید که از پروتز خود به خوبی مراقبت کنید. باید در این موقعیت روحیه بالایی داشته باشید و به ورزش و مراقبت های ویژه مخصوص این افراد بپردازید.

 Source: www.opcenters.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.