در بسیاری از مواقع مجبور می شوید که از پروتزهای پنجه کربنی استفاده کنید. از دست دادن عضوی از بدن بسیار دردناک است. حال اگر این عضو پای شما باشد که بیشتر از اعضای دیگر زجرآور خواهد بود.

پا برای هر کسی یکی از مهم ترین اعضای بدن به حساب می آید. از دست دادن این عضو مهم شاید برای شما ناراحتی هایی را به دنبال داشته باشد، اما نگران نباشید. زیرا به راحتی به وسیله پروتز ها این امکان را دارید که به زندگی قبلی خود برگردید.

می خواهید درباره پروتزهای پا اطلاعاتی را به دست آورید و با روش استفاده آن آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی درباره این پروتزها در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه پنجه کربنی را برای استفاده تنظیم کنیم؟

پروتزهای پنجه کربنی چیست و چگونه ساخته می شود؟

پروتز های کربنی یکی از هزاران مدل پاهای مصنوعی هستند که در بازار یافت می شوند. این پروتز ها از کفی با جنس کربن ساخته شده اند که قالب های فنر را بازسازی می کند. انرژی لازم این نوع پاها از شست پروتز دریافت می شود و هنگام راه رفتن حالت ضربه طبیعی پا را به وجود می آورد.

این نوع ساختار باعث می شود که شما هنگام راه رفتن حسی شبیه به پای واقعی خود داشته باشید و به راحتی از آن استفاده کنید. این نوع پروتز در هنگام راه رفتن انرژی ذخیره شده از طریق نوک پا را آزاد می کند و باعث راحتی خواهد شد.

معمولا استفاده از پروتزهای معمولی برای افراد هنگام راه رفتن کمی مشکل ساز است و آنها احساس راحتی نمی کنند. پروتز های کربنی برخلاف سایر مدل ها به دلیل فشار های طبیعی احساسی را نزدیک به پای واقعی شما ایجاد می کند و با آن احساس بهتری خواهید داشت.

مزایای پروتزهای پنجه

این نوع پاهای مصنوعی برای همه کسانی که به هر دلیل پای خود را از دست داده اند، قابل استفاده است و  این امکان را دارند که از این نوع پروتز استفاده کنند. علاوه بر این حتی کسانی که سطح فعالیت متوسطی دارند، حتما به سراغ این مدل ها بروند.

هنگامی که سرعت خود را تغییر می دهید، مسیر خود را عوض می کنید و مسافت بیشتری را طی می کنید فشارهای طبیعی به این پروتز ها وارد می شود. فشارهای ایجاد شده باعث متقارن راه رفتن شما خواهد شد و استفاده از آن برایتان راحت به نظر می رسد.

بعضی از مدل های این پروتز ها در قسمت انگشت دارای شکافی است که به آن اجازه می دهد وارونگی و انحراف را تقلید کند. پاسخ های دینامیکی پا به فرد این امکان را می دهد که سطح فعالیت خود را بالا ببرد و از فشار روی پای سالم بکاهد. به نوعی باید گفت که این نوع پروتز ها ضربه و فشار را از روی پای سالم کم می کند و با افزایش سطح فعالیت هنگام راه رفتن تقارنی عالی به وجود می آورد.

چگونه پنجه کربنی را برای استفاده تنظیم کنیم؟

چه اجزایی به پنجه کربنی ها اضافه می شود؟

این نوع پروتز ها برای کارکرد بهتر قابلیت اضافه کردن اجزای دیگر را خواهند داشت. کمک فنر تعبیه شده در این پروتزها باعث می شود که ضربه و فشار وارده بر باقی مانده پای شما کم شود و هیچ ناراحتی را احساس نکنید. با توجه به این مسئله باید گفت که این نوع پروتز یکی از ایده آل ترین مدل های موجود است.

همچنین این نوع پروتزها در قسمت مچ پا قابل تنظیم هستند؛ به این ترتیب که امکان پوشیدن هر نوع کفشی را برای شما ایجاد می کند. این برتری نسبت به مدل های دیگری که قابلیت تنظیم ندارند، باعث شده است که طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند.

مزایای پروتز کربنی

اولین مزیتی که باید ذکر کرد، طراحی مهندسی شده این پروتز ها‌ست که باعث می شود انرژی را در کل پا انتقال بدهند و از پنجه به سمت پاشنه فشاری طبیعی وارد کنند. این ویژگی از لغزش افراد با گام های متفاوت جلوگیری می کند و اعتماد به نفس بیشتری را برای آن ها به همراه دارد. یکی دیگر از مزیت های این پروتز داشتن قابلیت ارتجاعی آن است. هنگامی که فرد در مسیر‌های ناهموار راه می رود، خاصیت ارتجاعی که در قسمت پنجه وجود دارد، از زمین خوردن آن ها در زمین های ناصاف جلوگیری می کند.

داشتن مچی ثابت از بهترین ویژگی های این محصول فوق العاده به حساب می آید. هنگام پیاده روی با این پروتز‌ها به راحتی هر مسافتی را که می خواهید طی کنید بدون اینکه نگران چرخش پروتز ها در قسمت مچ پا باشید. ثابت بودن مچ پروتزهای کربنی باعث شده است که افراد هنگام راه رفتن تعادل بیشتری را احساس کنند و  از ابتلا به بیماری آرتروز نیز جلوگیری خواهد کرد.

چگونه پنجه کربنی را برای استفاده تنظیم کنیم؟

کاهش خطر افتادن با پروتز پنجه کربنی

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است، استفاده از این پروتزها باعث می شود که خطر افتادن افراد کاهش یابد. این نوع پاهای مصنوعی با داشتن قابلیت کنترل وزن و انرژی از افتادن شما روی زمین جلوگیری می کند.

معمولا استفاده از پروتزهای معمولی هنگام راه رفتن حالتی را ایجاد می کند که پنجه روی زمین گیر می کند و مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهد کرد. پروتزهای کربنی با تنظیم فشار هنگام راه رفتن انرژی را به سمت بالای پا می فرستد که این کار از گیر کردن پنجه به زمین جلوگیری می کند.

ویژگی مهم پروتز های کربنی

معمولا پروتز هایی که زیر زانوی افراد نصب می شود، از وزن بالایی برخوردار است و مشکلات زیادی را برای آن ها ایجاد می کند. این مسئله بسیار مهم در پروتز های کربنی پنجه یافت نمی شود و سبک بودن آن از ویژگی های فوق العاده محسوب می ود.

افزودن این ویژگی به پروتز کربنی باعث شد که افراد بیشتر به سمت آن بروند و عیوب خود را بپوشانند؛ زیرا استفاده طولانی مدت از پروتز های معمولی سنگین برای همه عذاب آور خواهد بود.

چگونه پنجه کربنی را برای استفاده تنظیم کنیم؟

سخن آخر

همان طور که می دانید پروتز های پنجه کربنی از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند که آسایش را برای بیماران فراهم کند. این پروتز ها معمولا خود تنظیم شونده هستند و با فشاری که به آن ها وارد می شود، انرژی های موجود را کنترل و تنظیم می کنند. به طوری که دیگر بر روی قسمت سالم پا فشاری وارد نخواهد شد.

ساخت پروتز های کربنی توسط دانشمندان کمک های زیادی به افراد کرده است و باعث شده که طرفداران زیادی به سمت این نوع از پروتزها جلب شوند. افرادی که قسمتی از پای خود را از دست داده اند، به راحتی این امکان را دارند که با استفاده از این پروتز های دوست داشتنی از کارآیی آن بهره مند شوند.

همچنین با داشتن قابلیت های تعادلی به افراد کمک می کند که بدون هیچ مشکلی راه بروند و با خیال راحت قدم بزنند. این پروتز ها با برگرداندن افراد به زندگی عادی و روزمره خود اعتماد به نفس بیشتری را به افراد هدیه می دهند؛ زیرا با استفاده از پروتزهای زیر زانو کربنی هنگام راه رفتن معلوم نمی شود که یکی از پاهای خود را از دست داده اند.

Source: www.physio-pedia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.