پنجه های ساخته شده از الیاف کربن مزایا و قابلیت های بسیار زیادی دارند. با توجه به قابلیت و کارآیی بالا این محصولات به صورت گسترده توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حتی برخی از انواع آنها برای ورزش های آبی نیز مناسب هستند. پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی باید در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد.

یک نوع پنجه کربنی پاسخگوی تمام نیازهای حرکتی افراد نیست. پنجه کربنی مناسب ورزش های آبی یا پنجه کربنی مورد استفاده برای فعالیت های روزمره یا ورزش هایی از قبیل دوچرخه سواری، پرش هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال پنجه های کربنی مورد استفاده برای پرش و ورزش های سنگین باید قابلیت چرخش داشته باشد. در این مقاله به بررسی پنجه های کربنی مخصوص شنا و ورزش های آبی می پردازیم.

پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

ویژگی های کلی پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

پنجه های کربنی مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی برای انجام فعالیت ساحلی و نیز استفاده در زیر دوش نیز مناسب هستند. این محصولات در بخش کف پا  دارای سطح بزرگی هستند. این سطح ضد لغزش بوده و ضربه گیرهای لاستیکی با کیفیتی دارد. به این ترتیب کاربر حین راه رفتن به راحتی روی پا امکان چرخش دارد.

این پنجه های کربنی همانند پروتزهای روزانه دارای سوکت و مکانیزم تعلیق هستند. تفاوت اصلی آنها مربوط به اجزای عملکردی پروتز می شود که در زانو و ساق پا قرار دارند. به منظور حفاظت از عضو قطع شده در هنگام  حرکت سوکت های مصنوعی این نوع پنجه های کربنی دارای پدهای فشار اضافی و پوشش داخلی نرم و انعطاف پذیر هستند.

فشاری که در هنگام انجام ورزش های آبی به عضو قطع شده وارد می شود بیشتر از زمانی است که کاربر مشغول انجام فعالیت های معمولی است. وجود پد اضافی و پوشش راحتی در سوکت سبب خنثی شدن فشارها و نیروهای اضافی شده و از آسیب دیدگی عضو قطع شده جلوگیری می کند.

پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

اجزا  تشکیل دهنده پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

به طور کلی اندام های مصنوعی از قبیل پنجه های کربنی بر اساس کاربرد از اجزا مختلف تشکیل شده اند. هر کدام از این اجزا وظایف خاص خود را دارند و نبود یکی از آنها عملکرد سیستم را مختل می کند. در این بخش اجزا تشکیل دهنده پنجه های کربنی مخصوص ورزش های آبی معرفی و بررسی می شوند.

سوکت پروتز ورزش آبی

سوکت مهم ترین بخش پنجه های کربنی و انواع مختلف پروتز محسوب می شود. سوکت بخشی است که پنجه کربنی را به باقی مانده پا متصل کرده و امکان حرکت را به فرد می دهد. با توجه به این موضوع طراحی و ساخت سوکت یکی از مراحل مهم ساخت پنجه کربنی محسوب می شود.

ورزش های آبی اغلب ورزش های پرتحرکی هستند. به همین دلیل سوکت های سفارشی برای پنجه های کربنی مخصوص ورزش های آبی با یک بالشتک اضافی در داخل سوکت ساخته می شود. این پوشش که اغلب نارنجی رنگ است از عضو آسیب دیده در برابر فشار و ضربه های احتمالی محافظت می کند. برای ساخت سوکت از مواد با دوام و استحکام بالا استفاده می شود. به این ترتیب حین راه رفتن سوکت از عضو باقی مانده جدا نمی شود.

پای مصنوعیflex run  با زیره منحنی

یکی از اجزا بسیار مهم پنجه های کربنی ساق پا است. این بخش وظیفه تحمل وزن کاربر حین حرکت را به عهده دارد. تیغه منحنی و C شکلی که در این نوع محصولات به کار رفته در زمان حرکت فشرده می شود. انرژی که طی فشرده شدن جذب کرده طی حرکت به فرد بازگشت داده شده و امکان انجام فعالیت های ورزشی آبی را با سرعت بالا و صرف انرژی کمتر فراهم می کند.

پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

آستر

آستر از دیگر اجزا پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی است که پوشش داخلی مناسب سوکت را ایجاد می کند. این پوشش از عضو باقی مانده در برابر ضربه و فشار محافظت می کند.

قفل سیلیکون سیستم تعلیق

این قفل در اتصال اندام مصنوعی به عضو باقی مانده به کار می رود. با توجه به نوع اندام مصنوعی قفل سیلیکون سیستم تعلیق متفاوت است.

پروتز با تیغه یوزپلنگ

پروتز با تیغه یوزپلنگ یکی از بهترین انواع پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی است. این محصول پتانسیل بالایی در جذب شوک حاصل از حرکت پا و بازگرداندن انرژی به بخش باقی مانده پا دارد. این ویژگی زمینه را برای حرکت سریع ورزشکار حین انجام ورزش های آبی فراهم می کند.

اغلب پنجه های کربنی از موادی ساخته شده اند که در برابر آب مقاومت چندانی ندارند و در صورتی که در طول روز مرطوب شوند باید کاربر آنها را باز کرده و سپس خشک و تمیز کند. در غیر این صورت سوکت ها به مرور زمان فرسوده و پاره می شوند.

در ساخت پنجه های کربنی مخصوص ورزش های آبی یا حتی پنجه های کربنی قابل استفاده برای فعالیت هایی از قبیل دوش گرفتن باید از موادی استفاده شود که در آب دریا، استخر و شن های ساحلی مقاومت بالایی داشته باشد.

پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

پنجه های کربنی مخصوص غواصی

در ساخت پنجه های کربنی مخصوص غواصی از پوشش های سیلیکونی استفاده می شود. این محصول دارای پایه ای پلاستیکی ساده بود و هیچ قسمت متحرکی در آنها دیده نمی شود. پنجه های کربنی معمولی در برابر آب، شن و ماسه مقاومت چندانی ندارند و دچار خوردگی می شوند.

وجود پوششی سیلیکونی در پنجه های کربنی مخصوص ورزش های آبی سبب مقاومت این محصولات در برابر آب می شود. از آنجایی که این محصولات فاقد قسمت متحرک هستند با قرارگیری در معرض شن و ماسه یا در شرایط مرطوب دچار خوردگی نمی شوند.

پنجه های کربنی مخصوص غواصی برای افراد با قدرت بدنی بالا مناسب است؛ زیرا راه رفتن در آب و شرایط مرطوب کمی دشوار بوده و نیاز به قدرت بدنی بالا دارد. این نوع پنجه های کربنی فشار زیادی روی اندام های کناری وارد می کنند و برای انجام فعالیت هایی که توام با پرش است مانند پریدن در آب توصیه نمی شود؛ زیرا ممکن است زانو یا مفصل ران را تخریب کند.

پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی

سخن پایانی

بزرگترین مشکل پنجه کربنی این است که جهت انجام هر فعالیتی باید نوع مخصوص آن تهیه شود. برای انجام فعالیت های مختلف از جمله ورزش های آبی باید از پنجه های کربنی مخصوص استفاده کرد. مقاومت در برابر آب و خاصیت ضد آب بودن یکی از بارزترین ویژگی های پنجه کربنی مخصوص ورزش های آبی است.

علاوه بر این پنجه های کربنی مناسب برای فعالیت در آب دریا، استخر یا سواحل شنی دارای سطح بزرگ ضد لغزش و دارای ضربه گیرهای لاستیکی در قسمت کف پا هستند. با وجود این سطح کاربر امکان چرخش روی پا را خواهد داشت. در سوکت این پنجه ها پدهای فشار اضافی و پوشش داخلی نرم و انعطاف پذیری وجود دارد که از عضو آسیب دیده در برابر صدمات و ضربه های احتمالی محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *