در زمان های نه چندان دور قطع عضو تغییرات جدی در زندگی فرد ایجاد می کرد. بسیاری از افراد که دچار قطع عضو در ناحیه دست یا پا می شدند، قادر به ادامه زندگی با روند عادی نبودند. خوشبختانه پیشرفت فنآوری در زمینه های مختلف زندگی شامل پیشرفت در تولید و ساخت اندام های مصنوعی نیز می شود. در دنیای اندام های مصنوعی قابلیت پنجه های کربنی به حدی است که بسیاری از ورزشکاران با استفاده از آن به فعالیت های حرفه ای خود می پردازند. بدیهی است که سایر افراد نیز با استفاده از این محصولات روند عادی زندگی خود را مشابه سایر افراد خواهند داشت. فیبر کربنی آخرین محصول و جدیدترین محصول مورد استفاده در ساخت پنجه های کربنی است که قابلیت های چشمگیری به آن افزوده است. لطفا برای آشنایی با مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی

وزن کم یکی از مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی

هرچقدر وزن اندام های مصنوعی از قبیل دست و پا کمتر باشد، راحتی بیشتری برای فرد فراهم می کند. وزن بالای اندام های مصنوعی سبب خستگی کاربر حین انجام فعالیت های مختلف  خواهد شد.

کاربران نیاز به اندام های مصنوعی دارند که با وجود قابلیت های فراوان از قبیل استحکام و قابلیت تحمل فشار بالا خودش وزن چندانی نداشته باشد.

فیبر کربنی وزن بسیار سبکی دارد و استفاده از ان در ساخت پنجه کربنی باعث کاهش وزن آن می شود. شاید برایتان جالب باشد که فیبر کربنی وزنی در حدود نصف سایر مواد دارد.

فیبر کربنی ضریب انبساط حرارتی پایینی دارد

پروتزی که در بخش های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. فیبر کربنی ماده است که ضریب انبساط حرارتی پایینی دارد. با توجه به ضریب انبساط حرارتی پایین آن در برابر گرما مقاومت بالایی نشان می دهد و در برابر حرارت های بالا آسیب چندانی نمی بیند. این موضوع در ساخت اندام های مصنوعی اهمیت بسیار زیادی دارد.

مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی

فیبر کربنی سبب افزایش مقاومت اندام مصنوعی در برابر فشار و ضرب می شود

از دیگر مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی این است که مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار دارد.

با توجه به افزایش مقاومت پنجه کربنی در برابر فشار و ضربه قابلیت های آن برای تحمل وزن های بالاتر افزایش می یابد. علاوه بر این احتمال آسیب دیدگی آن حین انجام فعالیت های روزانه شدید از قبیل ورزش های مختلف نیز بسیار کم خواهد بود.

فرد بدون هیچگونه نگرانی از بابت خرابی یا شکستگی پروتزها به فعالیت های خود می پردازد. پنجه های کربنی که با استفاده از فیبر کربنی تهیه شده اند، قادر به تحمل وزن های بالا تا حدود ۱۳۰ کیلوگرم نیز هستند.

فیبر کربنی و جذب و انتقال چند برابری نیرو به اندام قطع شده

از دیگر مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی این است که فیبر کربنی نیروهای وارد شده به پنجه کربنی حین حرکت را جذب می کند و این نیروها را به صورت کاملا حساب شده بازگشت می دهد. علاوه بر این کربن تنش های آسیب زا را از بین می برد و از این نظر سبب ایجاد امنیت بیشتری برای کاربر می شود. به این معنی که شوک حرکتی کمتری به فرد وارد می شود و به همین دلیل راحت تر حرکت می کند.

از بین بردن تنش های آسیب زا سبب می شود، آسیب های کمتری به کمر و سایر اندام های فرد وارد شود. فیبر کربنی به حفظ تعادل افراد می کنند و به این ترتیب راه رفتن با پنجه های کربنی ساخته شده با این ماده شبیه به راه رفتن با پاهای طبیعی است. تمام تلاشی که در حوزه ساخت اندام های مصنوعی مختلف می شود در راستای ایجاد بیشترین حس راحتی و کمترین احتمال آسیب دیدگی برای کاربر است.

مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی

فیبر کربنی و انعطاف پذیری بالا در برابر کشش

وزن کاربر فشار بسیار زیادی به اندام قطع شده و اندام مصنوعی وارد می کند. انعطاف پذیری بالا در برابر کشش از ویژگی های بسیار مهم در اندام های مصنوعی است. استفاده از فیبر کربنی در تولید پنجه کربنی سبب انعطاف پذیری بالا در اندام های مصنوعی می شود.

در صورتی که اندام مصنوعی انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالایی نداشته باشد، به راحتی دچار شکستگی و گسیختگی می شود. که این موضوع ممکن است باعث آسیب های جدی به فرد شود. مقاومت کششی و مکانیکی فیبر کربنی بسیار نزدیک به مقاومت استخوان های طبیعی انسان است.

انعطاف پذیری و شعاع حرکتی بالای فیبر کربنی، دیگر مزیت آن

دیگر ویژگی شاخص فیبر کربنی انعطاف پذیری و شعاع حرکتی بالای آن است. شعاع حرکت محصولات ساخته شده با فیبر کربنی نیز نسبت به محصولات ساخته شده با مواد دیگر بالاتر بوده و فرد با استفاده از پنجه های کربنی تهیه شده از این ماده به راحتی فعالیت های گوناگون از قبیل دویدن، راه رفتن، بالا رفتن و پایین امدن از پله ها را به راحتی انجام می دهد.

مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی

دوام و ماندگاری طولانی فیبر کربنی

با توجه به قابلیت های بالای اندام های مصنوعی هزینه تولید آنها بالا بوده و قیمت نهایی آن برای مصرف کننده نیز بالا خواهد بود؛ اما استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی باعث افزایش ماندگاری و دوام آن می شود. به این ترتیب با وجود پرداخت هزینه بالا در خرید آن، فرد مدت طولانی از ان استفاده می کند. بدون اینکه نیاز به تعویض و تعمیر آن داشته باشد.

مقاومت بالای فیبر کربنی در برابر مواد شیمیایی

در کنار مزایای بسیار زیادی که برای فیبر کربنی گفتیم باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این ماده در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت بالایی دارد. مقاومت بالای این پنجه کربنی در برابر مواد شیمیایی مختلف باعث می شود که این ماده در شرایط مختلف بدون تغییر باقی بماند.

نکته ای که لازم به یادآوریست این است که اپوکسی مورد استفاده درتهیه پنجه کربنی نسبت به نور خورشید حساس بوده و نیاز به مراقبت و توجه دارد.

مزایای استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی

فیبر کربنی و مقاومت بالای آن در برابر اشتعال

فیبر کربنی مقاومت بسیار بالایی در برابرحرارت و آتش دارد. این ماده به هیچ عنوان مشتعل نمی شود. حتی در انباری از آتش بدون اینکه دچار آتش سوزی شود، بدون تغییر باقی می ماند. با توجه به مقاومت بالای این ماده از آن در تهیه لباس های آتش نشانی نیز استفاده می شود.

پنجه های کربنی ساخته شده با فیبر کربنی و مزایای چشم گیر آن

خوشبختانه امروزه اندام های مصنوعی با کیفیت بسیار بالا ساخته و عرضه می شوند. به گونه ای که افراد دچار قطع عضو به زندگی عادی خود همچون سایر افراد می پردازند. استفاده از فیبر کربنی در ساخت پنجه کربنی به قابلیت این اندام مصنوعی افزوده است.

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای از پنجه های کربنی ساخته شده با فیبر کربنی استفاده می کنند. با توجه به مزایای بسیار بالای فیبر کربنی از قبیل انعطاف پذیری بالا در برابر کشش، جذب و انتقال چند برابری نیرو، وزن کم، ضریب انبساط حرارتی پایین و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، پنجه های کربنی تهیه شده با استفاده از این ماده مورد استقبال زیاد کاربران قرار گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *